SOLUN, Izbori u Grčkoj prijete da se pretvore u odmjeravanje snaga između lijevo orijentisanih glasača okupljenih oko partije SIRIZA na čelu sa liderom te partije Aleksisom Ciprisom i desno orijentisanih okupljenih oko Nove demokratije na čelu sa Antonijem Samarasom, odnosno onih koji se protive drastičnim mjerama štednje i onima koji ih podražavaju.
Prema najnovijim anketama obje partije su u drugoj predizbornoj kampanji povećale broj svojih glasača. Grčko biračko tijelo se u proteklih mjesec dana podijelilo na ove dvije opcije, što političku situaciju u Grčkoj sve dublje destabilizuje i čini opasnom.
Konzervativnoj partiji Novoj demokratiji prišli su političari iz raspalih desnih partija , kao i poslanici iz istog političkog konteksta, čije su partije između dva izborna ciklusa nestale sa političke scene. Otuda i proizilazi povećanje glasačkog tijela ove partije.
Suštinska podjela glasačkog tijela Grčke izvršena je prema odnosu građana za ili protiv Memoranduma 1 i 2 koji su potpisale Pasok i Nova demokratija sa Trojkom /EU, Centralna evropska banka i MMF/ zbog čega su izgubile povjerenje glasača, jer mjere takozvane štednje predviđenim ovim memorandumima nisu dovele do pozitivnih rezultata u ekonomiji i politici Grčke.
Od ovih mjera koristi su imali samo međunarodni finansijeri grčkog duga.
Krajnje nezvjesna situacija u Grčkoj usmjerila je birače prema lijevoj partiji Siriza čiji se procenat glasača od pet odsto popeo u posljednja tri mjeseca na 25 odsto. Ova partija nije potpisnik Memoranduma, uprkos zahtjevu Brisela da ga sve parlamentarne partije trebaju potpisati.
Siriza je u ovoj, kao i u prethodnoj predizbornoj kampanji, zastupala stav da će od novoformiranog parlamenta poslije izbora zatražiti izmjenu Memoranduma 1 i 2 zato što su u suprotnosti sa Ustavom Grčke i da će zakonski sankcionisati sve političke faktore koji su sa Trojkom potpisale protokole na štetu grčkog naroda i države.
U samoj Grčkoj, ali i u evropskim prijestonicama, prije svega Berlinu, vodi se neviđena negativna kampanja protiv partije Siriza i njenog lidera Ciprasa. Narodu se direktno prijeti da bi eventualnim dolaskom ove partije na vlast i neprihvatanjem u cjelini Memoranduma 1 i 2 Grčka izašla iz evrozone čime bi prestala njena platežna moć.
Iza sutrašnjih izbora u Grčkoj kriju se mnogo veće igre i nepredvidive posljedice po evrozonu nego što se to, na prvi pogled, može zapaziti.
Grčka kriza prevazilazi njene granice i postaje globalna za investitore ali i pogoršava političku i ekonomsku situaciju u mnogim zemljama evrozone.
Zato su u ovom predizbornom periodu SAD i Njemačka uticale aktivno sa najviših državnih funkcija na grčko izborno tijelo. Riječ je o interesima velikih sila i njihovoj prevlasti na prostoru Balkana i Mediterana.
Na osnovu onoga što prenose grčki mediji iz Vašintona, Brisela, Pariza Londona i Berlina, SAD nisu zadovoljne jačanjem njemačkog faktora u Evropi i otuda potiču glasine u grčkim sredstvima informisanja da lider SIRIZE Aleksis Cipras ima podršku Amerike.
Zbog Njemačke uloge na Balkanu u Prvom i Drugom svjetskom ratu kao i njene sadašnje uloge u grčkoj krizi Grci su iritirani izjavama njemačkih zvaničnika a tome još više doprinosi pisanje njemačke štampe. Ono što najviše izaziva bijes i nepovjerenje prema Njemačkoj kod grčkog glasačkog tijela jeste činjenica da Njemačka podržava one političke stranke i faktore u zemlji koje su dovele do bankrotstva države i uništenja njenih institucija.
Glasačko tijelo Grčke nalazi se pred sudbonosnom odlukom u kojoj je strah od sutrašnjice odlučujući faktor. Grci se praktično nalaze između čekića i nakovnja. Srna