BANJALUKA, Vlada Republike Srpske /RS/ mogla bi do novembra da usvoji strategiju podsticaja izvoza do 2013. godine, čija izrada je u toku – izjavio je danas pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja za metaloprerađivački sektor RS Đuro Grbić.
On je napomenuo da bi ovim dokumentom posebna pažnja trebalo da bude posvećena promjeni strukture izvoza, odnosno proizvodima veće cjenovne vrijednosti i više faze prerade.
Nakon današnje posjete preduzeću “Jelšingrad Livar – livnica čelika” AD Banjaluka Grbić je u izjavi naglasio da je ovo preduzeće u potpunosti ispoštovalo sve obaveze po ugovoru o privatizaciji, kako je to bilo i predviđeno i za tri godine nakon privatizacije stasalo u izuzetno uspješno proizvodno izvozno preduzeće.
Grbić je istakao da je ovakvih preduzeća za sada relativno malo u RS i dodao da će upravo ovakva preduzeća koja uvode nove tehnologije, inovacije, nove proizvode i ispunjavaju ekološke standarde, biti u centru pažnje za dodjelu podsticajnih sredstava Vlade RS.
On je istakao da je “Jelšingrad Livar – livnica čelika” AD Banjaluka u 2007. godini povećao obim proizvodnje za oko 33 odsto, prodaju za 38 odsto i broj zaposlenih za oko 10 odsto, pa sada zapošljava oko 460 radnika.
“Produktivnost je, takođe, povećana za 21 odsto, a u prošloj su godini uložili u dokapitalizaciju oko 3.100.000 KM, uglavnom u poboljšanje radnih uslova i u rješavanje pitanja ekoloških zahtjeva”, rekao je Grbić.
Grbić je rekao da je u toku postupak za izdavanje ekološke dozvole ovoj firmi i pojasnio da ekološke zahtjeve postavlja samo svjetsko tržište, a rješavanje ove problematike je predviđeno i kao jedan od uslova Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Grbić je istakao da će ove godine za podsticaj izvoza Vlada RS izdvojiti ukupno šest miliona KM i podsjetio da je “Jelšingrad Livar – livnica čelika” ove godine dobila 64.000 KM za podsticaj izvoza, dok je najveći dodijeljeni iznos sredstava bio 68.000 KM.
Ova banjalučka firma je povećala izvoz u 2007. u odnosu na 2006. godinu za 43 odsto, a riječ je o proizvodima veće cjenovne vrijednosti.
Grbić je ocijenio da su ovakve firme veoma značajne za RS, s obzirom da u strukturi izvoza u RS dominiraju, uglavnom, sirovine i poluproizvodi, a u ovom slučaju je izvršena viša faza prerade.
Podsjećajući da izvoz puno znači i zbog smanjenja izvoznog deficita RS, Grbić je istakao da je prošle godine pokrivenost uvoza izvozom bila 49,9 odsto, a 2005. godine tek 38 odsto. Srna