TESLIĆ, Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske Milenko Granulić zatražio je od Vlade Srpske da se napravi održiv sistem u zdravstvu.
On je novinarima u Tesliću, nakon sjednice na kojoj su učestvovali predstavnici sindikata, Fonda zdravstvenog osiguranja i resornog ministarstva, rekao da je Sindikat danas upoznat o mjerama koje je predložio Fond za prevazilaženje teškog stanja u zdravstvu.
Granulić je najavio da će pregovarački tim Sindikata do srijede, 24. oktobra, dostaviti svoje sugestije i prijedloge za ovaj dokument i da će o tome u narednih 15 dana razgovarati sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom, premijerom Aleksandrom Džombićem i ministrom finansija Zoranom Tegeltijom.
Prema njegovim riječima, zbog veoma teškog materijalno-socijalnog statusa zaposlenih u zdravstvu Srpske tražiće se povećanje cijene rada.
Kao jedan od razloga teškog stanja u zdravstvu, Granulić je naveo neplaćanje doprinosa, što je, kako je rekao, stvorilo velika dugovanja prema Fondu i zdravstvenim ustanovama.
“Po tom osnovu neplaćeni doprinosi su oko 22 miliona KM”, rekao je Granulić.
On je istakao da se mora pokrenuti i pitanje odgovornosti direktora zdravstvenih ustanova i da je u tu svrhu formirana komisija koju čine predstavnici resornog ministarstva, Sindikata i Fonda zdravstvenog osiguranja, koja će ispitati funkcionisanje svake zdravstvene ustanove i način trošenja sredstava.
Granulić je dodao da će Sindikat tražiti da zaposleni u zdravstvenim ustanovama ne mogu biti odbornici, poslanici, niti članovi komisija.
Za teško stanje u zdravstvu Srpske Granulić kaže da su odgovorni svi, a najviše direktori zdravstvenih ustanova.
“Ukoliko Vlada ne sagleda korektno naše zahtjeve i ne dođe do poboljšanja položaja zaposlenih u zdravstvu, mi ćemo iskoristiti sve vidove borbe koji su predviđeni našim statutom da postojeće stanje promijenimo”, rekao je Granulić.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske Goran Kljajčin podsjetio je da je Fond na sjednici Upravnog odbora u septembru, zajedno sa Ministarstvom zdravlja, uradio analizu finansijske održivosti obaveznog zdravstvenog osiguranja.
On je dodao da je ova analiza danas predočena Sindikatu, koji će dostaviti svoje sugestije, primjedbe i dopune, kako bi se sa zajedničkim stavovima izašlo pred Vladu Srpske.
Navodeći da, prema procjenama, u Fondu zdravstvenog osiguranja Srpske nedostaje oko 127 miliona KM, Kljajčin je rekao da “tu postoje neke neracionalnosti u sistemu”.
Kljajčin je istakao da je jedan od osnovnih razloga za tešku situaciju u Fondu nedostatak novca zbog ekonomske krize i napomenuo da će se nastojati da se do kraja godine iznađu sredstva za održiv zdravstveni sistem.
Pomoćnik u resornom ministarstvu Nedeljko Milaković rekao je da je današnji sastanak u funkciji pronalaženja mjera koje bi napravile održivim zdravstveni sistem u Republici Srpskoj.
“Očekujemo od Sindikata da će korektno razmotriti mjere koje je predložio republički Fond zdravstvene zaštite”, dodao je Milaković.
Prema njegovim riječima, postojeći način finansiranja i stopa doprinosa nisu dovoljni da finansiraju potrebe stanovništva Srpske, jer oko 57 odsto osiguranika Fonda uplaćuje minimalan doprinos za zdravstvo.
“Smatramo da je to neodrživ sistem i da se hitno moraju preduzeti mjere koje će uravnotežiti sistem u smislu utvrđivanja i primjene jedinstvene stope doprinosa za sve kategorije osiguranika”, dodao je Milaković.
Nakon sjednice, kojoj su prisustvovali i predstavnici Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije, čelinici sindikata Srbije i Srpske potpisali su protokol o saradnji. Srna
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Prema njegovim riječima, zbog veoma teškog materijalno-socijalnog statusa zaposlenih u zdravstvu Srpske tražiće se povećanje cijene rada.”Onda i mi u prosvjeti, koji imamo još niža primanja od ljekara, a imamo isti stepen stručne spreme i, otprilike, istu složenost poslova, imamo pravo tražiti isto. Realnost je, ipak, sasvim drugačija. Kako čujem iz izvora bliskih Ministarstvu finansija, svi koji smo na budžetu bićemo presrećni ako sljedeće godine plate ostanu redovne i na ovom nivou.
Uvaženi Saša, ne znam gdje si završio ”stepen stručne spreme” koji pominješ? Ako si završio na 1500 metara nadmorske visine, onda shvatam Vaše mišljenje i opravdavam. Izjednačavati jednog doktora sa 6 godina studija i Vas sa 3-4 godine, je za mene ne razumno, a još je ne razumnije, da ja danas sa Vašom ”stručnom spremom” koja je završena na 150 metara nadmorske visine i manje, imam penziju trećinu Vaše plate u vrijeme ”teškog materijalno-socijalnog stanja”, a ova moja penzija nije pojam socijalnog pitanja države, već provedenog radnog staža 40 godina.Ako me razumijete, onda treba vrijednovati i ono što sam ja radio složenije od Vašeg posla, mislim, da je Vaš komentar, kao i ovih iz zdravstva o nekom ”povećanju plata” , a da se ne povećaju penzije i dovedu u neki osnovni parametar odnosa životnih potreba svih nas, ravna nuli. Ne zaboravite da zadnjih 6, odnosno sedam godina ova Republika Srpska za koju smo se ”neumorno borili i radili” nije povećala penziju ni feninga za period koji sam naveo.
vas u skolstvu ima za izvoz, a djece fali. zar nije sramota nekom sa dvije godine vise ili cetir godine privatnog fakulteta koga sad ima svaki treci stanovnik srpske poredit se sa ljekarima koi nema, koi rade nocnu i sa sest godina fakulteta. zato nam i jest ovako samo jos i pravnike i ekonomiste da uporedimo sa doktorima.
u modrici otpuste jedino internistu a prime dva pripravnika u pravnu sluzbu. al eto kod nas svaki drugi mladji od trideset godina ima zavrsen privatni ekonomski ili pravni fakultet okaci se nekom na grbacu i hoce platu kao i doktori koji nam dolaze iz srbije a mi imamo neradnike pravnike i ekonomiste koi niti sta vrjede niti kome sluze. a srcani bolesnici iz modrice posto sad imaju nove pravnike u domu zdravlja a vise nemaju interniste moraju da idu na internisticki pregled u doboj 50km od modrici.
Kako fond zdravstvenog osiguranja moze da opstane kad placa Slovenackim,Svicarskim i drugim penzionerima prijavljenim na zavod za zaposljavanje kao toboze nezaposleni skupe operacije banje i slicno!!!Nek gospoda iz Fonda krenu po svojim filijalama sa kontrolama pa vide kud odlaze sredstva ,znaju radnici u porodicnoj svoje pacijente lazne penzionere koji kao psihoze imaju vozacke dozvole,nose oruzje i rade na gradjevini,kao i one koji nepokretni odlaze u penziju sa 7 dijagnoza mozdanim udarom i slicno koji kao piju 10 lijekova pa se ne pojavljuju poslije penzionisanja vise nikad kod doktora.E tu fond gubi velika sredstva a to je duga prica…..
Uvaženi godpodine koji se potpisujete sa “bijedni penzioner”(ja Vas iz poštovanja nikad ne bih tako nazvao jer niko nije bijedan dok ima duše i topline u sebi), završio sam fiziku u Beogradu, ako baš želite znati. Oštrica mog komentara nije usmjerena prema penzionerima već prema korisnicima budžeta koji imaju veće plate od prosvjetnih radnika a htjeli bi još više. Lično se slažem da plate ostanu kakve jesu, pa čak, ako je za održavanje finansijske stabilnosti jedine nam Republike to važno, i da se smanje, ali da se počne od onih koji imaju više i najviše.Penzije bi svakako trebalo povećati ukoliko je u ovoj situaciji i to moguće.
Gospodine Dragane, pravnici i ekonomsti u Vladi imaju veće plate od ljekara, je li to pravedno? Ja o tome i govorim. Ali ćete se, vjerujem, složiti sa mnom da bi osnovna plata svih budžetskih korisnika sa istom stručnom spremom trebala, otprilike, biti ista. Za rad noću, vikendom i sl. postoje posebni dodaci protiv kojih nemam ništa. Isto kao što nemam ništa protiv da plate i ostanu na ovom nivou na kojem su(uz sve razlike koje postoje na štetu prosvjetnih radnika), ali da oni koji imaju više traže još više, e to ne može!
Ma jednostavno,prevelike plate smanjiti a male pl.kao i penzije povecati da se podijeli odgovornost.Vazan je vrtic i ljekar,veterinar,penzioner i neskolovani seljanin a pohlepni su najgori.
@saša
Uvaženi Saša, poštujem što ste iznijeli svoj stav prema mom komentaru. ”Bijedni penzioner” sam upravo upotrebio riječ, jer sa ovom penzijom ”nemam ni duše ni topline” i neću je sve imati dok gledam, kako se na jednoj strani pravi veliki jaz izmeću stanovništva. Da Vam kađem iskreno, završio sam i ja fakultet nešto slično Vašem, da ne iznosim podatak koliku imam penziju, ali da Vam dam podatak da danas jedan narodni poslanik Narodne Skupštine Republike Srpske, za nepunih 20 dana zaradi neznam kako više svoj oni dodatak-platu ili neznam šta nazivaju, kao što je moja cjelokupna jednogodišnja penzija. Iznos moje penzije upravo mi daje dostojanstvo da sebe nazovem, kao što sam napisao na prethodnom postu, jer zbog tog iznosa nemam ni duše ni topline. Od nečega se mora živjeti, a ovo je samo biološko ubijanje od strane države. Penzije punih 6 godina nisu povećavane, a penzijski osnov je uzet iz 2005. godine, stalno su neke revizije, a najmanje onim što su kriminalnim radnjama je ostvarili, a ne ja sa 40 godina radnog staža. A, mnogo dobrog o stanju u Fondu je opisao čovjek pod nick-om ”pravda”……..pitanje je da li će mo imati išta, ako ovako se nastavi.