SARAJEVO, U okviru programa Globalno razvojno tržište za 2008. godinu, koji je pokrenula Svjetska banka, biće obezbijeđeni grantovi vrijedni više od četiri miliona američkih dolara za podršku 25 do 30 inovativnih ideja za unapređivanje održive poljoprivrede u zemljama u razvoju.
Iz Kancelarije Svjetske banke u BiH saopšteno je da će stotinjak finalista konkurisati za 200.000 američkih dolara u grantovskom (nepovratnom) finansiranju za implementaciju u periodu dužem od dvije godine, te da će učestvovati u aktivnostima razmjene znanja na završnoj manifestaciji koja će biti održana u Atrijumu glavnog kompleksa zgrade Svjetske banke u Vašingtonu 24. i 25. septembra.
Kao i ranije, ovaj konkurs otvoren je za prijave grupa građanskog društva, fondacija i razvojnih agencija koje imaju kancelarije u zemlji u kojoj bi projekti bili provođeni.
Ostali podnosioci prijava – pojedinci, vladine institucije i preduzeća, mogu se prijaviti samo ako rade sa lokalnim partnerom.
Konkurs za ovu godinu, koji zajednički vode timovi Svjetske banke za program Globalno razvojno tržište i za Poljoprivredu i ruralni razvoj, usmjeren je na tri podteme – povezivanje farmera koji se bave poljoprivredom manjeg obima i tržišta za inpute i proizvode, unapređivanje dostupnosti zemljišta i vlasništva nad zemljištem za siromašne farmere, te promovisanje poljoprivrednih službi usmjerenih na zaštitu životne sredine pri rješavanju pitanja u vezi sa promjenama klime i očuvanjem biodiverziteta.
Ove podteme proistekle su iz nedavno objavljenog Izvještaja o razvoju u svijetu Svjetske banke za 2008. godinu koji je ponovo ukazao na konsenzus o pozitivnoj ulozi koju poljoprivreda može imati kao pokretač rasta, instrument za smanjivanje stepena siromaštva i obezbjeđivač usluga u vezi sa zaštitom životne sredine.
Direktor Rezidentne kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli istakao je da je osnovni kriterijum u ovom konkursu inovativno razmišljanje.
“Nekoliko nevladinih organizacija, udruženja i firmi iz BiH prethodnih godina je pobijedilo na ovim takmičenjima i nadam se da će građansko i poslovno društvo u BiH opet dostaviti mnoštvo prijava i nastavi pobjedničku tradiciju”, istakao je Mantovaneli.
Program Globalno razvojno tržište pokrenut je 1998. godine kao interno takmičenje Svjetske banke za finansiranje inovativnih ideja koje nisu bile prihvaćene u okviru uobičajenog sistema finansiranja.
Od tada je na ovim konkursima dodijeljeno više od 46 miliona američkih dolara za gotovo 300 projekata širom svijeta.
Konkursi se održavaju svakih 12 do 18 mjeseci i uključuju otvoren i transparentan proces izbora u koji su uključene stotine razvojnih eksperata, unutar Svjetske banke i izvan nje. Prijave treba slati putem internetske prezentacije na adresi www.developmentmarketplace.org do 21. marta.