BANJALUKA, Banjalučki inovator Zoran Dujaković dobio je dva velika priznanja na 60. izložbi inovacija IENA koja je održana u Nirnbergu – Grand pri AEI i Zlatnu medalju koju mu je dodijelio međunarodni žiri.
Dujaković je izjavio za Srnu da je predstavio “zavoj-imobilizator” koji se, kao da je obični medicinski zavoj, lako i brzo postavlja na oboljeli dio tijela, a za 10-ak minuta se učvrsti kao da je od gipsa, od koga je mnogo lakši.
“Riječ je o novom dizajnu i koncepciji imobilizacije. Umjesto klasičnog gipsa, riječ je o materijalu koji se dobije kombinacijom određenih vrsta platna i u kombinaciji sa smolom to platno se kroji kao štift, a platno je rupičasto i kad se pripremi i postavi na ruku za desetak minuta se stvrdne”, pojasnio je Dujaković.
On je istakao da je ova inovacija nagrađena Grand prijem u Kini, a nagrađena je i u Strazburu, Zagrebu, Novom Sadu i Banjaluci.
Dujaković kaže da ovaj izum, kao svojevrsna zamjena za gips, pacijentima može omogućiti da se počešu ako ih zasvrbi, što do sada nisu mogli sa klasičnim gipsom, te da ga mogu kvasiti.
On kaže da je ideju dobio kada je njegov sin slomio nogu, pa su mu stavili gips.
“Posmatrao sam kako se muči, stalno se žalio kako mu je vruće, kako ga svrbi i padne mi na pamet da bi gips mogao da se napravi i na drugi način”, kazao je Dujaković.
On je dodao da mu kao i većini drugih inovatora najveći problem predstavlja to što se ljudi boje novih stvari, ma koliko one stare bile nepraktične.
Dujaković, koji je po profesiji tehničar telekomunikacija, najveći uspjeh je postigao sa mobilnom skelom za rad na svim visinama.
Mobilna skela, kaže on, nagrađena je sa osam medalja i priznanja.
“Patent je jednostavan. Postavlja se iz stana iz kojeg se obavljaju radovi. Jedan segment skele obgrli prozor sa spoljne i unutrašnje strane. Drugi dio, koji se nalazi u stanu, pričvrsti se za plafon i zidove stana, a sa spoljne strane postavlja se radna površina, nosivosti preko 500 kilograma. Na njoj se nalazi ograda, kao i dodaci za dolazak na spratove ispod i iznad, koji su posebno interesantni jedinicama Civilne zaštite, vatrogascima i policajcima”, objasnio je Dujaković.
On kaže da je težina skele 100 kilograma, montiraju je dvije osobe za oko devet minuta, a prevozi se u automobilu.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Stvarno sam srecan sto mi je ovaj covek prijatelj!