BANJALUKA – Gradsko groblje Banjaluka više od godinu dana nezakonito uskraćuje pravo porodicama osoba preminulih od virusa korona da sami odluče kod koga će kupiti pogrebnu opremu, tvrdeći da je mogu kupiti isključivo od ovog preduzeća, saznaje portal CAPITAL.
Naime, preminuli od ove zarazne bolesti prvo se smještaju u limeni sanduk, koji se zatim vari, a onda u drveni.
U Gradskom groblju od početka pandemije porodicama govore da takve sanduke mogu da kupe samo kod njih, iako to nigdje nije propisano.
Osim što građanima uskraćuje pravo na izbor, Gradsko groblje je ovakvim postupanjem uskratilo i pravo rada ostalim pogrebnim preduzećima koja im zbog toga prijete tužbama.
CAPITAL je u posjedu opomene pred tužbu koju je pogrebno preduzeće „Duga“ poslalo Gradskom groblju, a u kojem traže odštetu zbog toga što su ih u proteklom periodu ostavili bez posla i otjerali u gubitak.
U preduzeću „Duga“ kažu da su im se javljale porodice kojima su službenici u Gradskom groblju u Vrbanji rekli da niko osim njih nema pravo da prodaje pogrebnu opremu kada je osoba preminula od virusa korona.
Kako bi provjerili postoji li zakonsko uporište za ovakvo postupanje Gradskog grobja iz „Duge“ su se obratili svim relevantnim institucijama u kojima su, kažu, bili zatečeni saznanjem da se takvo nešto dešava i ogradili se od toga.
Zatim su od Gradskog groblja zatražili da im dostave dokument kojim se isključivo tom preduzeću daje za pravo da osobe preminule od posljedica kovida spreme za sahranu u pogrebnu opremu koju samo oni mogu da prodaju.
„Ovakva praksa traje više od godinu dana, a za to vrijeme nama, a i drugim privrednim subjektima, je načinjena velika materijalna šteta. U početku nam nije bilo jasno, ali zbog nepoznate situacije u vezi sa virusom i proglašenja vanrednog stanja, nismo se unosili u ovaj problem. Međutim, i po završetku vanrednog stanja ovakva praksa se nastavila“, navodi se u dopisu „Duge“.
Kako bi razjasnili sve nedoumice pisali su i direktoru Univerzitetskog kliničkog centra Vladi Đajiću koji im je odgovorio da o pogrebnom preduzeću kod kojeg će članovi porodice kupiti pogrebnu opremu oni ne odlučuju niti su ikada donijeli akt o tome.
„Lice umrlo od posebno opasne zarazne bolesti mora se na adekvatan način pripremiti za sahranjivanje, a o izboru pogrebne opreme, među kojom su i sanduci, odlučuju članovi porodice preminulog lica“, navodi se u Đajićevom odgovoru.
Komentar direktora Gradskog groblja Željka Grbića nismo uspjeli dobiti jer nije odgovarao na pozive CAPITAL-a.
Da službenici Gradskog groblja govore da se pogrebna oprema može kupiti samo kod njih uvjerio se i naš novinar kojem su u telefonskom razgovoru to i potvrdili.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Tako je i u dobojskoj bolnici koji daju samo “Progresu” pogrebnom preduzeću da preuzima tijela umrlih, kažu u roku od 2 sata pokupe leš. Kada su meni telefonirali iz bolnice, rekli su da se raspitam u “Progresu” o umrloj majci, a nije prošlo ni 2 sata od njene smrti. 1000 KM x od prilike 1000 umrlih pacijenata je 1 milion KM, što je super zarada! Pitanje je i šta je bilo u škrinji, jer je grob propao nakon 3 mjeseca, što ukazuje na sumnjiv kvalitet limene i drvene škrinje za tolike pare.