BEOGRAD, Beograd ima kapacitet da lokacijske i građevinske dozvole izdaje efikasnije od Novog Sada, Niša, Subotice ili bilo kog drugog grada i opštine u Srbiji. Tu proceduru, od podnošenja zahteva investitora za informaciju o lokaciji do izdavanja građevinske dozvole, administracija može da završi za manje od tri meseca. Mogu da preuzmem odgovornost za funkcionisanje novog Zakona o planiranju i izgradnji na teritoriji cele zemlje, ali ne mogu da prihvatim da je zakon kriv što se sprovodi u svim velikim gradovima, osim u Beogradu, kaže za „Novosti“ Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje.
* Ako novi propisi ne funkcionišu u glavnom gradu za koji se vezuje 70 odsto građevinske aktivnosti u Srbiji, onda ili Zakon ne valja ili ga Beograd „minira“!
– Mene zanima kako Zakon ocenjuje gradonačelnik Beograda. Dragan Đilas je u nekoliko navrata Zakon nazvao revolucionarnim i podržao ga je. Svi ti ljudi, koji danas u glavnom gradu rade na sprovođenju zakona, učestvovali su i u njegovoj izradi, pa ih pozivam da ga primene na isti način kao što to rade njihove kolege u ostalim lokalnim samoupravama. Nemoguće je da Zakon valja za sve gradove osim za Beograd. Nadam se da će ovih dana, pošto smo dali saglasnost na proceduru za primenu Generalnog urbanističkog plana Beograda, najzad početi izdavanje lokacijskih dozvola.
* Ni sedam mjeseci poslije stupanja na snagu, novi propisi se ne primjenjuju u Beogradu. Prošla građevinska sezona je propala, prijeti li to i nastupajućoj?
– To je lane bila odluka Sekretarijata za urbanizam. Dakle, činjenica je da se u Beogradu dugo nisu izdavale dozvole onim intenzitetom kao što se to radilo u drugim gradovima i činjenica je da tome mora doći kraj. Gradiće se ove sezone u glavnom gradu, siguran sam. Da bi rasteretio sekretarijat gradonačelnik je nadležnost za izdavanje lokacijskih dozvola za objekte manje od 800 kvadrata vratio opštinama.
* Koliko imate „povjerenja“ u beogradsku administraciju najbolje govori vaša najava da će Ministarstvo izdati dozvole za izgradnju 5.000 stanova na lokaciji kasarne „4. juli“, iako je za to nadležan grad…
– Pokušavamo da nađemo najbrže moguće rešenje. U razgovoru sa gradonačelnikom Đilasom ponudio sam da mi pomognemo u tome, jer se radi o prioritetnom projektu, o izgradnji 360.000 kvadrata, i on je pristao da mi preuzmemo tu obavezu.
* Kako je grad u veoma kratkom roku izdao građevinsku dozvolu za gradnju američke ambasade?
– Ja sam potpisao dozvolu. Ministarstvo je taj posao odradilo za samo tri meseca, ali su i Amerikanci sve procedure završili kako treba.
* Da li je tačno da je beogradski sekretarijat izdao samo tri lokacijske dozvole za objekte, čija površina premašuje 800 kvadrata? Imate li podatke kako je u drugim gradovima?
– U Novom Sadu je izdata 231 lokacijska dozvola, Subotici 83, u Leskovcu i Vranju po 55, Čačku 53, Nišu 49, Kragujevcu 35…
* Liberalno demokratska partija najavila je da će inicirati izmjenu Zakona o planiranju, zato što je neprimjenjiv na terenu. Postoji li mogućnost da se Zakon stavi van snage s obzirom na to da to mišljenje dijele i mnogi investitori, izvođači, stručnjaci?
– Može LDP da podnosi kakve god hoće inicijative. Zakon se neće menjati, jer je dobar, primenjiv i daće rezultate veoma brzo.
* Kada?
– Zakon još nije dao pune rezultate, jer je potrebno vreme za njegovu implementaciju. Postojao je zastoj kada je reč o konverziji prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem. Jer, ne može da se izda lokacijska dozvola ako investitor nije vlasnik ili zakupac zemljišta, pošto pravo korišćenja više ne postoji. Katastar sada prioritetno rešava zahteve za konverziju bez naknade i prošle nedelje 450 parcela u Beogradu je iz državnog vlasništva prešlo u privatno.
* Uredba o konverziji uz naknadu, koju treba da plate vlasnici privatizovanih preduzeća, donijeta je, ali se još ne primjenjuje. Zašto?
– Sa gradskim sekretarima za urbanizam i imovinsko-pravne poslove Beograda i direktorom Poreske uprave radimo na tome da se formira tim, koji će sve konverzije uz naknadu da ubrza, kako bi se što pre za te parcele izdavale lokacijske dozvole. Takođe, Beogradu smo, uz mnoga razjašnjenja, jer je njima potrebno sve razjasniti, dostavili i pravilnik o sadržini građevinske dozvole, svih neophodnih aktivnosti za etapnu gradnju, što će omogućiti da se uz lokacijsku dozvolu i izradu projekta konstrukcije, uđe u gradilište bez obzira na to što sve procedure za izdavanje građevinske dozvole nisu završene.
* Stručnjaci upozoravaju da je konverzija uz naknadu vrlo komplikovan proces i da otvara prostor za korupciju…
– Poreska uprava ima svoj pravilnik za konverziju, kojim je razradila sve varijante. Nema prostora za korupciju. Plašio sam se da poreske uprave ne procene zemljište mnogo više nego što realno vredi, da ne uzmu u obzir činjenicu da je kriza i da danas na tržištu zemljište ima niže cene. Plašio sam se da na kraju ne dođu do cifre da se investitoru konverzija ne isplati. Da bi se to izbeglo, morali smo da napravimo model za procenu zemljišta, koja je realan. I Poreska uprava garantuje da predmete može da rešava u roku od 15 dana.
* Šta će se desiti ako i dalje zahtjevi investitora budu „ignorisani“ u Beogradu?
– Ako uskoro gradilišta u Beogradu ne počnu da rade, ili ćemo da zamenimo ljude koji rade na izdavanju potrebnih papira za gradnju, jer to neće ili ne znaju da rade, ili će u saradnji sa gradonačelnikom Ministarstvo da izdaje dozvole.
* Prihvatate li odgovornost za sporo izdavanje dozvola s obzirom na to da niste donijeli sve podzakonske akte, bez kojih je primjena Zakona nemoguća?
– Davno smo doneli sve podzakonske akte, koji su neophodni da Zakon funkcioniše. Sve opštine dobile su i uputstva koji su akti iz starog zakona još na snazi. I to znaju svi, osim Beograda. Od ukupno 26 podzakonskih akata 13 je vezano za energetsku efikasnost i to još nismo usvojili, jer se rade u saradnji sa EU.
* Kako teče legalizacija bespravno podignutih objekata?
– Na vlasnicima je da sada dopune dokumentaciju, koju nisu predali prilikom podnošenja zahteva za legalizaciju.
Licence za investitore
* Zašto Zakonom nisu predviđene i licence za investitore?
– To je podzakonski akt koji, priznajem, još nismo doneli. Naime, lokalne samouprave biće u obavezi da vode evidenciju o investitorima, i to ćemo uraditi što pre. Kroz državni projekat subvencionisanja projektnog finansiranja, stanovi koji će se graditi ove godine, a biće ih najmanje 10.000, biće legalni i od pouzdanih investitora.
Očistimo svoje okruženje
* Kako napreduje akcija „Očistimo Srbiju“?
– Osim čišćenja divljih deponija i modernizacije komunalne infrastrukture u ovoj godini fokusiraćemo se na podizanje reciklažne industrije i na edukaciju stanovništva. Sve građane pozvaćemo da 5. juna očiste svoje okruženje, podrume, tavane, dvorišta, ulice. Novosti