BANJALUKA, Iako se od početka godine u Republici Srpskoj bilježi pad investicija u građevinarstvu, kao i manja tražnje za nekretninama, u Privrednoj komori RS kažu da se ne može reći da je gradnja u Srpskoj stala.
U građevinskom sektoru kažu da je kriza najviše pogodila upravo ovu oblast, ali da se pravi rezultati uticaja krize na građevinarstvo mogu sumirati tek kada se izvrše ugovoreni i započeti radovi.
– Činjenica je da su cijene nekretnina već mjesecima u padu i da su investicije u građevinarstvu smanjene, ali gradnja u RS nije potpuno stala. U toku je izvršavanje radova koji su dogovoreni prije početka krize. Pravo stanje u ovom sektoru biće poznato poslije sumiranja rezultata radova u aprilu – kazao je sekretar Udruženja građevinarstva, industrije građevinskog materijala, stambeno-komunalne i uslužne djelatnosti Privredne komore RS Zoran Grahovac.
U FBiH građevinari su u mnogo težoj situaciji, pa su mnoge firme primorane da otpuštaju radnike, prenijela je Srna. Na području Unsko-sanskog kantona, građevinske firme imaju sve manje posla, a dodatno opterećenje građevinarima predstavlja i sve teža naplata za već urađene poslove. Trgovci nekretninama u ovom kantonu, u posljednjih pola godine, bilježe najmanju prodaju kuća i stanova.
Prema podacima federalnog Zavoda za statistiku, vrijednost građevinskih radova u aprilu u odnosu na isti mjesec prošle godine manja za 23,5 odsto. Cijene nekretnina u Federaciji BiH od početka godine, pale su za, u prosjeku 30 odsto. Razloge za ovakvo stanje, trgovci nekretninama vide u prezasićenosti tržišta i težim uslovima kreditiranja.
Vrijednost izvršenih građevinskih radova u RS, prema podacima Zavoda za statistiku RS, u prvom tromjesečju ove godine manja je za 21 odsto u odnosu na isti period prošle godine. U Zavodu navode da je broj radnika na građevinama u Srpskoj u prva tri mjeseca 2009. godine veći za 4,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Agencije
U agencijama za promet nekretninama u RS ističu da je sada situacija sa prodajom kuća i stanova mnogo bolja nego prije nekoliko mjeseci. Kvadrat stana u Semberiji kreće se od hiljadu i po do dvije hiljade maraka, a u Banjoj Luci kvadrat stana u novogradnji je između dvije i po do tri hiljade maraka, dok cijene kvadrata kod starih stanova iznose od 1.700 do 2.500 maraka. Glas Srpske
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakva propaganda građevinske mafije…
Situacija je mnogo bolja nego prije nekoliko mjeseci, tada su prodali jedan stan, a sad dva!
Gospodo, naviknite se na činjenicu da više nikome ne možete prodati stan za 3.000 KM po m2. Džaba vam je sva medijska kampanja.
Moj savjet je da se čega do kraja ove godine i vidjet ćete da će stanovi biti upola manje cijene od današnje
Možda i neće ići dole. Tržište nekretnina je oligopol koji drži nekoliko investitora i banaka. Tek ako oni zajedno odluče da cijene treba da idu dole, one će ići dole.
Samo što ne znam zašto bi to uradili?
Tesko da ce cijene nesto mnogo ici dole
U uslovima krize će sigurno biti ljudi koji će biti prinuđeni prodati stan i to po najboljoj cijeni koju mogu dobiti. E kad takvi (a već ih ima) u BL budu prodavali kvadrat za 1.600-1.700 KM, onda će priča tih oligopola da kvadrat novogradnje ne može biti manje od 3.000 KM, a stare gradnje od 2.500 KM pasti u vodu. Tržište ih demantuje.
A i oni će neprodate stanove u novogradnji dati i po nižim cijenama prvenstveno da ne bi “zarobili” kapital u njima. Od sljedeće godine će se i značajan porez plaćati na takve stanove… Slijepo insistiranje na ogromnim dobitima po m2 novogradnje, a protivno tržišnim principima gdje jednostavno nema tražnje, samo će te oligopole oštetiti, bez obzira koliko oni bili jaki…
@Akcionar
Država je još 2005.-2006. godine trebala intervenisati gradnjom određenog broja jeftinih stanova za mlade (po recimo 1000KM/m2 u Banjoj Luci), kako bi smirila divljanje cijena.
Uvijek je bolje održavati stabilno tržište, jer se tu ostvaruju manje, ali stabilnije zarade, a i rizici za firme i banke su manji.
Kada dođe do naglog i neutemeljenog divljanja cijena, bolje je intervenisati nego dopustiti da se formira ‘bubble’ čije pucanje može za sobom povući i građevinske firme i banke, jer investitori pomisle da se mogu pružiti više 00nego što su stvarno u stanju. Propast banaka zatim dovodi do povlačenja depozita, gubitka povjerenja i recesije. To se desilo u USA, UK, istočnoj Evropi, itd.
Što se tiče našeg tržišta, sada svi ulagači (investitori, izvođači, banke, vlasnici nekretnina) nastoje da ne dođe do naglog pada cijena nekretnina. Vidjećemo koliko će manja tražnja uspjeti da obori cijene stanova. U odnosu na vrhunac, cijene jesu pale nekih 15%-25%.
Rastu cijena na našem tržištu nekretnina, je doprinosio i krah BLSE, jer su nekretnine ostale jedina ulagačka opcija za ljude sa viškom novca.
Stanogradnju i trziste nekretnina moze drzati pod kontrolom samo drzava u kojoj stanogradnju vecinom finansiraju domace STAMBENE STEDIONICE I DOMACI FONDOVI ZA ULAGANJE U NEKRETNINE.
A POSTO SMO MI MAGARCI KOJI SU TAKO VAZNU PRIVREDNU GRANU PREDALI U RUKE OKUPATORIMA DA JE ONI FINANSIRAJU. ZA 5 GODINA OSTAT CEMO BEZ VLASTITIH STANOVA I BEZ DOMACIH GRADJEVINSKIH PREDUZEECA
nakon predstojeceg sestomjesecnog obracuna banke ce ponovo davati kredite gradjevinskim firmama koje budu pozitivne.
BANKE SU SPREMILE NACIN DA NAM OTMU STANOVE.
KREDITE KOJI SU PROBLEMATICNI CE PRETVORITI U LEASING I ONI CE POSTATI VLASNICI STANOVA.
SVAKI STAN KOJI JE POD HIPOTEKOM KOD BANKE NIJE NASA AKTIVA VEC AKTIVA BANKE.
VLADA TREBA DA ORGANIZUJE KONFERENCIJU O NACINU OCUVANJA STANOGRADNJE I OKUPI DOMACU PAMET DA SE DOGOVORE MJERE I PREDLOZE ZAKONI O STAMBENIM STEDIONICAMA I FONDOVIMA ZA ULAGANJE U NEKRETNINE.
JEDNA STAMBENA STEDIONICA CIJI BI AKCIONAR BILA VLADA BI STIMULISALA STEDNJU I OSTALE ULAGACE.
@zoran
To bi bilo sjajno, kada naši vlastodršci ne bi bili na platnom spisku stranaca.