Trenutno je u toku zatvaranje finansijske konstrukcije s konzorcijumom kineskih banaka, a koji predvodi Industrial and Comercial Bank of China (ICBC).
Vrijednost cjelokupnog projekta, prema Mumićevim riječima, iznosi blizu 305 miliona evra, od čega će 85 odsto finansirati kineski konzorcijum banaka, a preostalih 15 odsto domaće banke.
“Trenutno pročišćavamo sve ugovore. Ugovor u vezi s 85 posto finansiranja bi do kraja ovog, eventualno početkom idućeg mjeseca, trebao biti parafiran u Kini, kao i ugovor vezan za domaće banke. Nakon parafiranja, ugovori prvo idu na odobrenje Vladi FBiH, a potom i Federalnom parlamentu. Nakon prolaska faze odobravanja, krenut ćemo i u potpisivanje ugovora”, istakao je Mumić.
Paralelno s potpisivanjem ugovora, federalnom Ministarstvu prostornog uređenja biće upućen zahtjev za izdavanje načelnog odobrenja za izgradnju, a Mumić ističe da bi ovaj dio trebalo da bude završen do kraja ljeta.
“Nakon toga bismo počeli nivelaciju terena, postavljanje ograda oko prostora za građenje, kao i sve usputne radove. Do kraja ove godine moglo bi se očekivati da počne gradnja TE Banovići”, dodao je Mumić.
Prema dokumentaciji, termoelektrana snage 350 MW će zadovoljiti sve smjernice EU iz oblasti ekologije i energetske efikasnosti.
“Predviđeno je spaljivanje uglja u flidiziranom sloju, a to je jedan sasvim novi sistem spaljivanja uglja koji se pojavio u posljednjih 15-ak godina. Ovakav način spaljivanja garantuje jedan drugačiji razmak u kvalitetu uglja, odnosno on ne mora uvijek biti kvalitetan”, pojasnio je sagovornik portala Klix.ba.
Predviđeno je da gradnja traje 40 mjeseci, a ukoliko počnu u predviđenom roku, TE Banovići bi u rad trebala biti puštena 2021. godine.
“Gradnja ovog bloka omogućiće normalan rad RMU Banovići, s obzirom na to da rudnik ima rezervi uglja za dva ovakva bloka. Također, ovaj blok je od velikog značaja za općinu Banovići, Tuzlanski kanton, ali i BiH u cijelosti, s obzirom na to da bi doveo do energetske stabilnosti države”, naglasio je naš sagovornik.
Inače, ovaj projekt spada među veće energetske projekte u Federaciji BiH, uz blok 7 TE Tuzla jačine 450 MW i blok u TE Kakanj.
S druge strane, realizacija ovog projekta donijeće i nova zapošljavanja. Prema ranijim projekcijama, više od 300 radnika biće direktno zaposleno u termoelektrani, a projekat će stvoriti i mogućnosti za organizaciju novih firmi čija će namjena biti opsluživanje njenih potreba. Broj uposlenih u ovim firmama procjenjuje se na 500 radnika.
Klix