BEOGRAD, Povezivanje gasovoda Srbije i Bugarske, interkonekcijom dugom 180 kilometara, od Niša, preko Dimitrovgrada, pa do Dupnice kod Sofije, moglo bi da bude otežano.
Uprkos značaju ovog projekta za čitav region i Evropu, od Srbije se sada očekuje da sama obezbjedi 60 miliona evra za izgradnju, dok će Bugarskoj ovaj novac odobriti Evropska komisija. Stručnjaci, pak, smatraju da bi i Srbija morala da dobije sredstva za ovaj projekat.
Za izgradnju cijelog gasovoda potrebno je od 100 miliona do 120 miliona evra. U ovom trenutku „Srbijagas“ pravi studiju izvodljivosti, koja se finansira iz IPA fondova. Prema riječima Milana Zdravkovića, direktora sektora za razvoj u ovom preduzeću, od Srbije se očekuje da sama finansira izgradnju svoje dionice gasovoda, dok će Bugarska, kao članica EU, moći da dobije bespovratna sredstva.
– Evropska komisija shvata značaj ovog projekta, baš zbog toga što će on doprinijeti razvoju interkonekcija i obezbjeđivanju različitih izvora snabdijevanja gasa u regionu – kaže Zdravković. – Prema planu, dionica kroz Srbiju koštala bi oko 60 miliona evra, bila bi duga 108 kilometara, a izgradnja bi trebalo da bude završena do 2015. godine. Zato je potrebno da što prije nađemo rješenje za finansiranje.
“Gasprom“ u Knezu
Prema najavama generalnog direktora „Srbijagasa“ Dušana Bajatovića, ruski „Gasprom“ mogao bi uskoro da postane suvlasnik „Progresa“, čiji je većinski vlasnik država.
– Treba da riješimo pitanje starog duga od 30 miliona dolara – izjavio je nedavno Bajatović. – Naš prijedlog je da „Gasprom“ dobije udio u „Progresu“ i zgradu u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, a da „Srbijagas“ uz pomoć države riješi pitanje duga. Novosti