BANJALUKA, Član Naučnog i Organizacionog odbora međunarodnog simpozijuma o savremenom graditeljstvu Mirko Aćić pozitivno je ocijenio napredak graditeljstva u Republici Srpskoj (RS) i u zemljama okruženja za koji tvrdi da ima korijene u kontinuitetu prenošenja graditeljske teorije u neimarsku praksu na ovim prostorima.
“Ako se osvrnemo od prvog na šesti naučni skup, opšti zaključak bi bio da je ideja iz 2005. godine bila opravdana. Zbog ratnih događanja i graditelji na prostorima bivše Jugoslavije bili su razjedinjeni, a sada ih je ujedinio ovaj stručni skup koji sada već ima značajan regionalni, pa i evropski karakter”, rekao je Srni Aćić koji je i jedan od inicijatora organizovanja ovih skupova u Banjaluci od 2005. godine.
On je naglasio da je malo naučnih i stručnih skupova, koji okupljaju tako širok dijapazon raznih struka, te da je riječ o interdiscplinarnom skupu na kome su obuhvaćene teme od izgradnje velikih infrastrukturnih objekata poput mostova i autoputeva, geoloških istraživanja u funkciji graditeljstva, do bespravne gradnje i urbanog graditeljstva, te zemljotresnog inžinjerstva.
Aćić, koji je profesor u Beogradu, poručio je da je veoma važno da se savremena teorija i praksa u graditeljstvu, koja se praktikuje u Evropi i svijetu, što više približi neposrednim učesnicima u oblasti graditeljstva na ovim prostorima.
“Veoma je bitno da dovedemo što bliže do učesnika ono što se u ovoj oblasti dešava u Evropi i svijetu, a to su, posebno, evropske norme koje mi želimo da prihvatimo na svim ovim prostorima nastalim nakon raspada zajedničke države, jer smo se svi opredjelili da u dogledno vrijeme pređemo na evropske norme i standarde. O tome i kroz ove skupove već obučavamo buduće graditelje po istim udžbenicima koji se koriste u Evropi”, rekao je Aćić.
U zaključcima 6. međunarodnog naučno-stručnog skupa o savremenoj teoriji i praksi u graditeljstvu, koji je danas završen u Banjaluci, istaknuto je da je u cijelom regionu neophodno da se ozbiljno i sveobuhvatno pristupi prihvatanju evropskih regulativa u oblasti graditeljstva kako bi ulaskom u EU, bila nastavljena djelatnost po evropskim standardima.
Za to potrebna još tješnja saradnja graditelja i državnih organa, kako bi taj proces tekao organizovano i po, unaprijed, utvrđenom planu.
Skup u Banjaluci zajednički su organizvali Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Arhitektonsko- građevinski fakultet Univerziteta u Banjaluci, Privredna komora RS i Zavod za izgradnju Banjaluke /ZIBL/.