BANJALUKA, Vrijednost izvršenih građevinskih radova u Republici Srpskoj u prošloj godini manja je za dva odsto u odnosu na 2010. godinu, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.
Pokazatelji na samom kraju 2011. godine ipak su nešto bolji u odnosu na protekli period.
Tako je vrijednost radova u decembru 2011. godine u odnosu na decembar 2010. veća za 5,2 odsto, dok je u odnosu na prosječnu vrijednost u 2010. godini veća za 53,2 odsto.
Radovi u posljednjem mjesecu prošle godine u odnosu na novembar povećani su za 18,9 odsto.
Predsjednik Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS Stanko Ivaštanin kaže da je u 2011. godini neznatno smanjena vrijednost radova.
– Iako pad nije bio veliki u 2011. godini, nije dobro što on nije zaustavljen. Kriza je pogodila čitavu privredu, a ovaj sektor posebno, jer ljudi u kriznim vremenima teže žive, banke pooštravaju uslove kreditiranja, što na kraju rezultira manjom potražnjom za stanovima, ali i smanjenjem investicija u infrastrukturne objekte – naglasio je Ivaštanin.
On je istakao da je veoma teško ocijeniti kakva će biti ova godina za građevince.
– Nadamo se da će se u ovoj godini ipak zaustaviti pad i lagano krenuti naprijed. Ali to zavisi od stanja svjetske ekonomije i refleksije na našu ekonomiju – rekao je Ivaštanin.
Da je kriza ozbiljno uzdrmala građevinski sektor Srpske pokazuje i podatak da je značajno smanjen broj radnika na gradilištima. U decembru 2011. godine u odnosu na decembar 2010. godine broj zaposlenih na gradilištima smanjen je za 11,1 odsto.
Predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS Mile Ribić ističe da su plate u građevinarstvu oko 30 odsto manje u odnosu na republički prosjek. Osim toga kašnjenja u isplati su, prema njegovim riječima, od tri do devet mjeseci.
– Mnoga preduzeća ne uplaćuju doprinose. Regres je prošle godine ispatila samo jedna firma, tako da govorimo samo o preživljavanju. I ova godina će sasvim sigurno biti veoma teška za građevinarstvo – naglasio je Ribić.
On je istakao da je prema grubim procjenama u ovom sektoru prošle godine u RS otpušteno između 2.000 i 3.000 radnika.
Pad zaposlenosti
Ivaštanin kaže da je u 2009. i 2010. godini pad vrijednosti radova bio veći od pada zaposlenosti u sektoru građevinarstva.
– Kako se kriza produžava pad zaposlenosti je veći od pada vrijednosti radova. U početku krize očekivalo se da ona neće trajati dugo i poslodavci su manje otpuštali, ali kako se kriza produžavala i stanje u građevinarstvu postajalo sve teže, broj radnika se smanjivao – kaže Ivaštanin. Glas Srpske