BEOGRAD, Građevinski materijali poskupjeće tokom godine za oko 20 odsto – procjena je Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije.
Razlog su najavljene više cijene energenata i rudne rente, što na kraju znači i veće izdatke na ime poreza.
Kako proizvođači materijala već duže imaju problem sa plasmanom svojih proizvoda, kako na domaćem tako i na inostranom tržištu, očekuje se da polovina sada “živih” fabrika do kraja godine stavi katanac na brave. Bez posla će tako ostati oko 5.000 radnika. PKS traži hitan sastanak sa predstavnicima resornih ministarstava, kako bi se našlo rješenje.
– Energenti učestvuju u cijeni crijepa ili cigle sa oko 50 odsto – kaže za “Novosti” Goran Rodić iz PKS. – Isto važi i za cement. Cementare će najvjerovatnije kapacitete u znatnoj mjeri smanjiti za domaće tržište.
Proizvođači ostalih građevinskih materijala, a to su pretežno mala i srednja preduzeća, imaće velike probleme sa plasmanom proizvoda, pa se i u tom segmentu može očekivati značajna redukcija radne snage. Bez aktiviranja visokogradnje, nema opstanka za proizvođače građevinskih materijala i građevinsku industriju u cjelini. Sve ono što država predviđa da radi u stanogradnji nije dovoljno da se pokrene tržište. Država mora da nađe način da se u izgradnju kvadrata uključe privatni sektor i stambene zadruge. Takođe, da bi se pokrenula proizvodnja, a time i punio budžet, porez za repromaterijal, koji se koristi isključivo za stambenu izgradnju, treba da se svede na razumnu mjeru. Nekada je bio četiri odsto, a sada je 20.
Uz ministra Velimira Ilića i neimari podržavaju inicijativu Građevinske direkcije Srbije da se obaveze prema državi izmiruju kvadratima. Jedna od mjera je i da se obaveze građevinske industrije prema bankama reprogramiraju, isto kao i dugovanja prema javnim preduzećima.
– Pokretanje proizvodnje je jedino rješenje, od stečaja građevinskih firmi niko neće imati korist – ističe Rodić. – Vrijednost imovine preduzeća u ovom trenutku je veoma niska, što znači da bi se iz stečajne mase teško namirili povjerioci. Izlaz je aktiviranje građevinske operative u inostranstvu zašta je potrebno obezbijediti validne garancije domaćih banaka, kao i referentne poslove u zemlji, kako bi mogli da nastupimo na trećim tržištima. Pod hitno treba usvojiti zakon o licenciranju firmi, što je jedini način da se izbjegne veliko crno tržište.
Rudna renta
U Ministarstvu prirodnih resursa kažu za “Novosti” da se visina rudne rente neće značajno mijenjati za sirovine, koje se koriste za proizvodnju građevinskih materijala. Kako ističe ministar Milan Bačević, novi zakon o rudarskim i geološkim istraživanjima je u završnoj fazi. Javna rasprava je u toku i za rudnu rentu postoje prijedlozi da se kreće od pet do sedam odsto. Prijedlog je da se uradi klasifikacija i da se najviša tarifa primjenjuje za plemenite metale, rijetke rude i minerale, kao što je to svuda u svijetu. Novosti