BANJALUKA, Poslodavci u RS najviše traže radnike građevinskog, metalskog, ugostiteljskog, i elektro profila, podaci su Zavoda za zapošljavanje Srpske.
Od stručnjaka visoke stručne spreme, potjera je za kadrovima IT profila, odnosno računarskim stručnjacima, kao i za medicinarima.
Da su građevinci pravo blago na tržištu rada, moglo se vidjeti i na nekoliko sajmova zapošljavanja u RS. Na primjer, na sajmu koji je održan Banjoj Luci, tražilo se čak 248 KV radnika, uglavnom građevinaca, metalaca i ugostitelja, te radnika elektrostruke, a samo 63 lica s visokom stručnom spremom.
– Poslodavci na sajmovima traže varioce, osposobljene mlade ljude u specijalističkim zanimanjima u metalskoj struci, ali takođe obučen građevinski kadar – kaže izvršni direktor Privredne komore RS, Dragica Ristić. Pored domaćih poslodavaca, u trku za pomenutim deficitarnim zanimanjima krenuli su i poslodavci iz inostranstva, prvenstveno Slovenije i Njemačke.
– Deficitarna znimanja i u Sloveniji su prvenstveno građevinci, s obzirom na veliki zamah građevinarstva, a slijede ih ugostiteljski i turistički radnici, medicinske sestre, doktori medicine, farmaceuti i kompjuterski stručnjaci – kaže generalni sekretar Udruženja poslodavaca obrtnih djelatnosti Slovenije, Igor Antauer. S druge strane, na evidenciji Zavoda za zapošljavnje RS godinama se nalaze profili za koje odavno nema mjesta na tržištu rada. Prema riječima izvršnog direktora Zavoda, Đorđa Marčete, većina ih je sa srednjom školom.
– Konstantno su najbrojniji trgovci, prodavci, maturanti gimnazije, mašinski tehničari. Kada je riječ o visokoj stručnoj spremi, posao najviše traže diplomirani ekonomisti, pravnici, mašinski inženjeri i poljoprivrednici – kaže Marčeta.
Iako je normalno da većina mladih ljudi želi lakša zanimanja, razloge bježanja od građevine prvenstveno treba tražiti u malim platama, u odnosu na težinu posla. Nedavno dogovorena najmanja cijena rada za radnike u građevinarstvu u RS od 120 maraka u većini slučajeva i dalje nije dovoljna da najmanja plata u ovoj grani dostigne najmanju zagarantovanu platu u RS od 250 maraka.
– Iako se radi o povećanju za 20 odsto, s obziorom da koeficijent radnika u građevini izosi dva, najmanja plata biće 240 maraka, što je za deset maraka manje od najmanje plate u Srpskoj – kaže predsjednik Sindikata radnika građevine RS, Mile Ribić.
Za deficitarnost kadrova u RS, slažu se poslodavci, kriva je i upisna politika u srednje škole RS, koja već godinama školuje zanimanja za kojima nema potražnje na tržištu rada. Portparol Ministarstva prosvjete RS, Spomenka Miljković, kaže da je u ovoj godini planiran upis 467 učenika u oblast geodezije i građevinarstva. Fokus