BEOGRAD, Saradnjom srpskih i hrvatskih preduzeća u zajedničkim građevinskim poduhvatima u Alžiru, Libiji, Iranu, Rusiji, bivšim sovjetskim republikama i zemljama regiona mogle bi biti povećane investicije obje zemlje, kazao je danas ambasador Hrvatske u Srbiji Željko Kuprešak.
Na sastanku 20 građevinskih preduzeća iz Hrvatske i 23 iz Srbije u Privrednoj komori Srbije Kuprešak je istakao da je riječ o pionirskom susretu srpskih i hrvatskih građevinskih preduzeća koje će označiti novo doba u odnosima dvije zemlje poslije susreta predsjednika Srbije i Hrvatske Borisa Tadića i Iva Josipovića na biznis-forumu u Zagrebu u novembru prošle godine.
On je kazao da u zemljama regiona postoji velika potreba za infrastrukturnim radovima i da građevinari sa obje strane Drine to mogu da iskoriste, naročito u oblasti putnog i željezničkog saobraćaja. Prema njegovim riječima, dvije zemlje treba da razmišljaju i o sličnom povezivanju sa zemljama kao što su Bugarska i Rumunija.
Na sastanku u PKS-u su razmatrane mogućnosti zajedničkog učešća na tržištima van prostora SFRJ kako bi se došlo do bankarskih garacija i uposlile građevinske industrije Srbije i Hrvatske, koje je značajno oslabila svjetska ekonomska kriza.
Dogovoreno je formiranje radnih grupa koje će u narednih mjesec dana predložiti projekte na kojima će preduzeća iz Srbije i Hrvatske zajednički nastupiti i usvojiti mjere za pomoć kod sklapanja velikih poslova.
Sekretar Udruženja PKS-a za građevinarstvo Goran Rodić je kazao da će firme iz Srbije i Hrvatske zajedničkim snagama učestvovati u kapitalnim projektima, navodeći da će Alžir u narednom periodu uložiti u infrastrukturne projekte oko 100 milijardi dolara, Libija 50, Iran 70, a bivše sovjetske republike i Rusija više od 100 milijardi dolara, a realizacija bi trebalo da počne već u prvoj polovini ove godine.
Rodić je kazao da je u Srbiji registrovano oko 11.260 građevinskih preduzeća sa oko 120.000 zaposlenih, ističući da građevinarstvo s pratećim privrednim djelatnostima vuče oko 46 odsto privrede i da je u posljednje dvije godine sektor građevinarstva zabilježio pad od 70 odsto.
Direktor Hrvatskog građevinskog sektora pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Rudolf Rom je rekao da je u istom periodu u Hrvatskoj u građevinarstvu posao izgubilo 20.000 ljudi i još toliko u privrednim granama koje zavise od građevinarstva.
On je istakao da hrvatski građevinari traže partnere da bi dobili velike poslove na stranim tržištima jer država ne može da finansira velike infrastrukturne projekte.
Potpredsjednica PKS-a Vidosava Džagić je kazala da bi u narednom periodu trebalo razmotriti i mogućnosti za primjenu modela javno-privatnog partnerstva, posebno u oblastima građevinarstva i energetike.
U delegaciji hrvatskih građevinara su predstavnici Konstruktor inženjeringa iz Splita, Gradnje iz Osijeka, Tehnike i Tempa iz Zagreba i druga preduzeća, a među preduzećima iz Srbije su Ratko Mitrović, Hidrotehnika hidroenergetika, Montera, Mostogradnja, Planum, Putevi Užice i druge firme. Emg.rs
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da neće DRAGI BOG dati da i ja posla nađem….