BEOGRAD, Privredna komora Srbije pozvaće građevinske kompanije da dostave podatke o potraživanjima za izvedene radove, koji su finansirani iz budžeta. To je zapravo odgovor na primjedbu resornog ministra Olivera Dulića da Udruženje za građevinarstvo PKS stalno pominje poravnanje dugovanja sa državom, a da nije napravilo ni spisak dužnika i povjerilaca. U PKS kažu i to da ukoliko je država zaista zainteresovana da se pitanje dugovanja neimarima riješi, treba da se obrati lokalnim samoupravama i svojim javnim preduzećima, koji kao najveći investitori imaju tačan presjek stanja kome i koliko duguju.
– Još prije godinu i po dana anketirali smo građevinske firme tražeći podatke o tome koliko im duguju lokalne samouprave i javna preduzeća – kaže Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo PKS. – Međutim, odziv je bio veoma slab jer su se izvođači radova plašili da više neće dobijati poslove. PKS je spremna da pomogne, prevashodno našim članicama da naplate potraživanja. Ali, potrebna je njihova saglasnost da bismo mogli da prijavimo potraživanja. Komora kao institucija ne može u ime privrednih subjekata da iznosi njihove poslovne rezultate ako oni nisu saglasni. Jedino što možemo je da kumulativno za pojedine grane damo stanje, ali bez imenovanja firmi. Tačne podatke imaju dužnici, a to su lokalne samouprave i javna preduzeća. Prema našim saznanjima, prisutna je velika nelikvidnost, posebno u građevinskoj industriji, tako da ćemo još jednom pokušati putem anketa najvećih korisnika budžetskih sredstava da dostavimo resornom ministarstvu podatke koje je tražilo.
Na zamjerku ministra Dulića da PKS nije dostavila nijedan prijedlog za izmjene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, građevinari kažu da njihova primjedba postoji još iz 2009. godine, kada se pripremao sam zakon. Iako prilikom izrade izmjena i dopuna nije zvanično dostavljen, zahtjev PKS je ostao isti, a to je da se planiranje, građenje, legalizacija, zemljište regulišu ne jednim, već donošenjem četiri zakona.
– Mi zaista pozdravljamo napore ministra Dulića i Vlade Srbije da se pomogne građevinskoj industriji i niko ne kaže da nije ništa do sada urađeno, ali su neophodne dodatne mjere da građevinari konačno stanu na noge – ističe Rodić. – Kada su građevinari nelikvidni, to se odražava i na kooperante. Zato smo tražili od države, a posebno od Ministarstva finansija, da se PDV plaća tek po naplati radova, da se napravi i poštuje plan plaćanja starih dugova.
Strana tržišta
Na stranim tržištima građevinska operativa može da nastupa samo organizovano, smatra Rodić. Država bi trebalo da obezbjedi garantni fond i referentne poslove u zemlji kako bi naši neimari mogli da konkurišu za radove u inostranstvu.
– Za kapitalne projekte jedina je šansa organizovan nastup kroz konzorcijume i pomoć države – ističe Rodić.
– Pojedinačne nastupe u inostranstvu za iznose do 100 miliona dolara sebi mogu da priušte samo veliki. Novosti