BEOGRAD, Srbima je za kupovinu hrane i plaćanje mjesečnih računa, prema posljednjim mjerenjima, bila potrebna gotovo plata i po, odnosno 1,47 prosječnih zarada. A, prije pet godina za pokriće tih izdataka izdvajali smo 1,35 prosečnih plata.
To jasno pokazuje koliko je kupovna moć stanovništva opala, ukazuju u Institutu za tržišna istraživanja. I mada smo ovog ljeta imali pozitivan iskorak, plate su povećane 5,1 odsto na mjesečnom nivou, to nije mnogo popravilo situaciju.
“Bez obzira na to što je došlo do rasta zarada, čim je neophodno izdvojiti više od jedne zarade za pokriće osnovnih životnih potreba, znak je da živimo u dubokoj ekonomskoj bijedi i siromaštvu“, smatra Saša Đogović, saradnik IZIT.
Koliko je duboka kriza pokazuje i podatak da je za prvih sedam mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani, za 8,4 odsto smanjena prodaja elementarnih proizvoda, neophodnih za život.
Pad kupovne moći uslovio je i smanjenje maloprodajnog prometa za 7,3 odsto na godišnjem nivou. Samo po osnovu poskupljenja električne energije u avgustu, inflacija će u septembru porasti za oko jedan odsto. Uz to, ovog mjeseca računa se i sa poskupljenjem gasa, a najavljuje se i skok cijena nafte.
“Inflacija će na kraju godine biti nešto viša nego što je projektovala NBS i dostići će oko šest do 6,5 odsto“,ocijenio je Đogović.
NBS je projektovala gornju granicu inflacije od 5,5 odsto, ali će ona biti probijena imajući u vidu poskupljenje energenata na svjetskom tržištu. (Novosti)