BANJALUKA , Kupovina neobrađenog domaćeg mlijeka i mliječnih proizvoda, koje seljani i trgovci prodaju na banjalučkoj “Tržnici”, u posljednjih nekoliko dana u znatnom je porastu.
Oni kažu da je prodaja znatno povećana u posljednjih nekoliko dana, a za to, kako kažu, mogu “zahvaliti” trenutnoj situaciji s mlijekom iz onih mljekara u kojim su pronađeni povaćeni nivoi aflatoksina, zbog kojeg je opala prodaja pasterizovanog mlijeka u prodajnim objektima. Ovaj opasan sastojak pronađen je u mlijeku hrvatskih proizvođača “Dukat” i “Vindija”.
“Velika je potražnja za mlijekom i mliječnim prerađevinama, naročito u zadnjih nekoliko dana. Traži se sve – sir, pavlaka, mlijeko, kajmak, dok se kupci najviše interesuju za domaće mlijeko”, kazala je jedna od prodavačica na banjalučkoj “Tržnici”.
Ona je dodala da je za litar i po domaćeg mlijeka potrebno izvojiti dvije KM, kajmak košta 15 KM po kilogrmu, dok je cijena sira osam KM.
Prodavačica Stanojka Guduraš kazala je da već duže vrijeme ima iste mušterije, te da je u protekloj sedmici bilo najtraženije mlijeko.
“Nemam u ponudi domaće mlijeko, ali se sve češće traži. Vjerovatno je razlog tome sve ono što se dešavalo s mlijekom određenih proizvođača, kada su u mlijeku pronađene nedozvoljene supstance, pa se građani okreću domaćim prozivodima”, navela je Guduraš, na čijem se štandu cijene kajmaka, zavisno od masnoće, kreću od 12 do 14 KM, dok je za litar pavlake potrebno izvojiti pet KM.
Da je potražnja za mliječnim proizvodima u porastu, potvrdila je i Gospava Jokanović, jedna od prodavačica, koja je istakla da je kupovina i potražnja naglo skočila poslije afere s mlijekom.
“Pored stalnih, imamo i novih mušterija koje najviše traže domaće mlijeko. Inspekcija redovno kontroliše naše proizvode, tako da nema problema, a i mušterije su zadovoljne”, rekla je Jokanovićeva.
Ostoja D., koga smo na “Tržnici” zatekli pri kupovini mlijeka, kazao je da je ranije ovaj napitak, kao i sve njegove proizvode, kupovao u prodavnicama i tržnim centrima, ali da je, nakon svega što se dešavalo sa analizama, kupovinu preselio na pijacu.
“Ne želim razmišljati da li je mlijeko, pavlaka i sir koje sam kupio u prodavnici puno kojekakvih supstanci i toksina. Svima preporučujem da se okrenu domaćim proizvodima”, kazao je ovaj Banjalučanin.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka i govedara RS, tvrdi da je netačna informacija da je u mlijeku bh. proizvođača pronađen aflatoksin i da je to Hrvatska uradila samo da bi bar donekle spasila svoje mljekare.
“Prodaja njihovog mlijeka je opala za 50 odsto, i normalno je da se mljekarstvo našlo u kolapsu. Morali su nešto uraditi da spriječe totalnu katastrofu. Mlijeko domaćih proizvođača redovno se kontroliše i nema šanse da sadrži aflatoksin”, kazao je Usorac.
Stojan Marinković, predsjednik Komisjije za zaštitu domaće proizvodnje BiH, kazao je da je potrebno sve što se uvozi kontrolisati na samoj granici a ne tražiti i povlačiti sa tržišta kad se već nađe na policama. Nezavisne novine