Ivan Paligorić iz Poreske uprave Srbije, kazao je Tanjugu da je u januaru ove godine pristiglo 284 prijava građana, dok ih je lane na portal “poreski alarm” pristiglo 1.985 od kojih je 60 odsto, odnosno 1.985 obrađeno.
Osim neizdavanja fiskalnog isječka, kako je kazao, građani su prijavljivali i izdavanje lažnih i neodgovarajućih računa, kao i nepravilnosti vezane za neprijavljene radnike, odnosno rad na crno.
Paligorić je naglasio da portal “poreski alarm” koji je u funkciji od 6. avgusta 2015. omogućava građanima da anonimno putem sajta www.poreskialarm.rs, prijave poreske obveznike kod kojih uoče nepravilnosti u poslovanju, odnosno sve one koji ne poštuju zakon i tako izbjegavaju plaćanje poreza.
Posredstvom poreskog alarma, kako naglašava, omogućeno je građanima da šalju i fotografije objekata koji ne izdaju račune odnosno ne poštuju propise.
“Veći broj građana se ipak odlučuje da uočene nepravilnost prijavle na tradicionalan način, putem pošte i elektronske pošte i na telefone našeg Kontakt centra, na broj 0700 700 007”, rekao je Paligorić.
Prema njegovim riječima, razlog za to je najvjerovatnije neinformisanost o postojanju i radu portala, ali još uvek i nedovoljno razvijene svijesti građana o značaju plaćanja poreza.
Paligorić dodaje da zato Poreska uprava u okviru kampanje “Porez plati da ti se dobrim vrati”, u saradnji sa Ministarstvom prosvete organizuje “Poreski čas” u osnovnim školama kako bi se djeca što ranije upoznala sa poreskim moralom i načinom finansiranja državnih institucija.
“Ti časovi su namjenjeni učenicima četvrtih razreda osnovnih škola, i njima se na jednostavan i prilagođeni način kroz kviz, prikaz kratkog filma i predstave njihovih vršnjaka objašnjava šta su porezi i fiskalni računi i zašto je važno uzeti račun”, rekao je Paligorić.
On je ističe da su poreske nepravilnosti koje prijavljuju građani veoma značajne za analizu rizika koja se pokazala kao izuzetno efikasna metoda u postupku izbora obveznika koji će se kontrolisati.
“Borba protiv sive ekonomije je u skladu sa strateškim opredjeljenjem Vlade Srbije i predstavlja jedan od prioriteta u radu Poreske uprave koja intenzivno radi na suzbijanju poslovanja u sivoj zoni, kao i povećanju fiskalne discipline. Građani svojim prijavama, na pomenute načine, daju značajan doprinos borbi protiv sive ekonomije, koja je problem čitavog društva”, zaključio je on. Tanjug