SARAJEVO, Građani BiH i Albanije imaju najmanju kupovnu moć u Evropi, dok u jugoistočnoj Evropi najviši bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika ima Hrvatska, navodi se u objavljenom istraživanju turske agencije za statistiku (TUIK).
Kako se navodi u studiji čije je rezultate objavila turska agencija Anadolija, BDP po glavi stanovnika u Bosni i Hercegovini i Albaniji, mjeren prema paritetu kupovne moći, iznosio je 2011. godine 30 odsto, što je najniža brojka u Evropi.
“Imajući u vidu činjenicu da je BDP po paritetu kupovne moći jedan od najrelevantnijih indikatora ekonomskog standarda građana, može se zaključiti da su građani BiH i Albanije najsiromašniji u Evropi”, navodi se u istraživanju TUIK-a.
Studija je, međutim, pokazala trend pada ovog indikatora u slučaju BiH, dok Albanija, za razliku od ranijih godina, bilježi rast.
Kako se dodaje, od ostalih zemalja jugoistočne Evrope, u najboljem položaju je Hrvatska, čiji BDP po glavi stanovnika iznosi 61 odsto. slijede Crna Gora sa 42, Makedonija i Srbija sa po 35 odsto BDP-a po glavi stanovnika evropskog prosjeka.
Najviši BDP po glavi stanovnika u Evropi je zabilježen u Luksemburgu, gdje iznosi 271 odsto evropskog prosjeka.
Slijede Norveška sa 186, Švajcarska sa 157, Holandija sa 131, Irska sa 129, Austrija i Švedska sa po 127 odsto evropskog prosjeka.
BDP Slovenije iznosi 84 odsto evropskog prosjeka, a nju slijede Slovačka sa 73, Mađarska 66, Turska 52 i Rumunija sa 49 odsto evropskog prosjeka.
Slovenija, međutim, u posljednje vrijeme bilježi pad u pogledu ovog indikatora, dodaje se u istraživanju.
Kako je podsjetila Anadolija, BDP po paritetu kupovne moći smatra se jednim od najrelevantnijih indikatora bogatstva građana određene države.
Postoje velike razlike u životnom standardu građana među pojedinim zemljama članicama Evropske unije.
Tako je standard građana Luksemburga prošle godine bio oko šest puta veći od onog u Bugarskoj i Rumuniji, prenose agencije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakav stepen privrednog razvoja ima Albanija, sigurno iduće godine će preteći ne samo Bosnu i Hercegovinu, već i neke još države sa ove liste koje su na dnu lestvice.
A, naši samo obećavaju, ništa u praksi ne sprovode na povoljšanju društvenog standarda.
Živeli pa videli, volio bih da ne bude istina, ali…..vidjećemo…….