TREBINJE – U Republici Srpskoj sigurne su dvije konstante – političke tenzije i tenderi na kojima prolaze firme bliske vlastima.
Ništa novo nije ni u najnovijoj odluci Grada Trebinja koje je dodijelilo jedan lot “ugovora o uslugama, reklamnim uslugama i uslugama marketinga” firmi A media iz Banjaluke, koja je kćerka firma Alternativne televizije i registrovana je na istoj adresi, dok je drugi lot identičnog imena, i malo izmjenjenog opisa, dobila Herceg televizija. Oba medija se povezuju da su u bliskim odnosima sa vlastima na republičkom i lokalnom nivou.
Ugovor je podijeljen na dva lota, ali se postavlja pitanje zašto su iz Grada Tebinja cijepali ugovor u dva lota ako su predmet oba, između ostalog, usluge reklamiranja i usluge produkcije televizijskih programa.
Ukupna vrijednost ugovora je procijenjena na 52.820 KM bez PDV-a, a prvi lot je procjenjen na iznos od 12.820 KM bez PDV-a, dok je drugi lot znatno veći i iznosi okruglo 40.000 KM bez PDV-a.
Zanimljivo, na oba lota prijavili su se samo A media i Herceg televizija, ali na način da je A media konkurisala samo na jedan lot i to onaj sa manjom vrijednošću, dok je Herceg televizija bila jedini ponuđač u većem ugovoru, odnosno Lotu 2.
I A media i Herceg televizija su dali skoro pa maksimalne iznose, i to Herceg televizija 39648,00 KM bez PDV, odnosno svega 52 KM manje od maksimalne ponude, a ponuda A medije je iznosila 12820,50 KM, odnosno 20 KM i 50 feninga manje od ukupne procijenjene vrijednosti!
Kolike su šanse da se na dva lota prijave samo dva medija i to svako na po jedan lot i da zajedno daju ponude koje su svega 72,5 KM niže od maksimalnog iznosa, ostavićemo na procjenu čitaocima.
“Ugovorni organ može podijeliti predmet nabavke na lotove samo na osnovu objektivnih kriterijuma, prema vrsti, karakteristikama i sl. i tada se određuje predmet primjenjujući pravila grupisanja iz jedinstvenog riječnika javnih nabavki. Nije jasno zašto je ovdje predmet nabavke podijeljen u dva lota ako su predmet oba, između ostalog, usluge reklamiranja i usluge produkcije televizijskih programa. Samo je u drugom lotu pored ove dvije usluge predmet nabavke još dvije usluge, ali se u suštinskom smislu ovi lotovi preklapaju”, kaže Damjan Ožegović, istraživač iz Transparency International, za portal Gerila.
Pomenuta A MEDIA je kćerka firma Alternativne televizije iz Banjaluke, te je i registrovana na istoj adresi.
Zanimljivo je da su, prema specijalizovanom sajtu Akta.ba, oba navedena računa ove firme, ugašeni u martu, odnosno aprilu ove godine. Sve se ovo može dovesti i sa mjerama koje je 2022. godine Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD (OFAC) izrekla protiv Milorada Dodika, ali i, kako se navodi, “jednog medija pod njegovom kontrolom, Alternativne televizije Banjaluka“.
Iako su mjere izrečene prije dvije godine, banke su tek u posljednjih nekoliko mjeseci počele donositi određene mjere po pitanju ovih sankcija. Gerila