BANJALUKA, Nevrijeme praćeno gradom koje je tokom vikenda zahvatilo pojedine dijelove Srpske napravilo je veliku štetu na usjevima i voćnjacima, dok su se na putevima zbog obilnih padavina pojavili odroni i klizišta.
Jovan Radivojević iz Ugljevika kaže da mu je u subotu za pola časa grad uništio čitavu proljećnu sjetvu.
– Imam deset plastenika povrća. Voda je četiri slomila, odnosno potopila. Prema prvim procjenama, šteta je 40.000 maraka – kaže Radivojević i dodaje da ne pamti da je u posljednjih 50 godina grad napravio ovakvu štetu na području Ugljevika.
Njegov komšija Branko Rikić kaže da je kukuruzom zasijao 50 dunuma zemljišta, a voda je sve poplavila.
– Pored kukuruza, stradao mi je i voćnjak. Uložio sam sedam hiljada maraka u sjetvu i voćnjak, a sada nemam ništa – kaže razočarani Rakić.
Ništa bolje nisu prošli ni stanovnici Han Pijeska, koji kažu da je ovu opštinu za vikend pogodio grad veličine lješnika, te da je načinio veliku štetu povrću.
– Najveća šteta evidentirana je u naselju Japage, a od grada se formirao bijeli pokrivač visine pet centimetara. Stradala je trava, tek izniklo voće, ali i cvijeće – kažu stanovnici ovog naselja.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika i mljekara RS Vladimir Usorac rekao je da je grad nanio veliku štetu usjevima na području Banjaluke, Laktaša, te Šamca, Modriče, Zvornika i Ugljevika.
– Grad je izlomio stabljike usjeva, tako da će biti potrebna dva mjeseca da se oni oporave – rekao je Usorac i dodao da pad temperature negativno utiče na proljećnu sjetvu.
Predsjednik Naučno-voćarskog društva RS Boris Pašalić rekao je da je grad pričinio veliku štetu na voćnjacima u istočnom dijelu Srpske.
– Međutim, to ne bi trebalo da značajnije utiče na prinose. Najveću štetu pretrpjele su kruška i jabuka, jer one imaju najkrupniji plod – rekao je Pašalić.
Savjetnik za društvene djelatnosti u Srebrenici Cvijetin Maksimović rekao je da je u ovoj opštini poslije obilnih kiša došlo do odrona na nekim lokalnim putevima.
Na području Bratunca došlo je do izlivanja nekih rijeka, a u ovoj opštini zbog nepogoda najviše su zabrinuti uzgajivači maline. Žale se i uzgajivači kupine, a ukazuju da im nije isplaćena nadoknada štete ni iz prošle godine, pa strahuju da to neće biti ni poslije ovog nevremena.
Vodena bujica u noći sa subote na nedjelju pokrenula je u Ugljeviku klizište, koje je odnijelo kolovoznu traku dužine oko 30 metara regionalnog puta Stari Ugljevik – Glavičice.
Ekipe preduzeća “Bijeljina put” probile su novi put kako bi zaobišli klizište.
Na području Ugljevika poplavljeno je više od deset kuća, a na području Lopara dosta njiva je pod vodom.
I u Banjaluci u mjesnoj zajednici Ada pojavilo se klizište, a predsjednik Savjeta ove mjesne zajednice Vito Pejaković rekao je da je prije dvije godine na mjestu klizišta podignut potporni zid, ali da ni to ništa ne pomaže.
Direktor Republičke uprave Civilne zaštite Milimir Doder rekao je da je grad najviše pogodio poljoprivredne kulture u Loparama, Ugljeviku i Bijeljini.
– Komisije će izaći idućih dana na teren pa ćemo tek onda znati koliku je štetu grad nanio – rekao je Doder i dodao da je ispaljivanjem protivgradnih raketa spriječena velika šteta.
Doder je naglasio da su i službe Civilne zaštite na terenu, te da će tek danas znati kakva je situacija u svim opštinama i gradovima Srpske.
Iz Protivgradne preventive RS saopštili su da je u subotu dejstvovala 31 protivgradna stanica, sa kojih su ispaljene ukupno 83 rakete.
Nevrijeme praćeno gradom proteklog vikenda pogodilo je i pojedine opštine u FBiH, a najteže je bilo u Tuzli u naselju Crvene njive, gdje je evakuisano stanovništvo. U ovom naselju je evidentiran i veliki broj klizišta. Voda je poplavila desetine objekata. Juče je na planini Bjelašnici pao slab snijeg.
Semberija: Bujice preplavile puteve, dvije kuće poplavljene
Bujične vode preplavile su puteve u Semberiji, a najteže stanje je u naseljima Donja Čađavica i Donji Dragaljevac, gdje su poplavljene dvije kuće.Šef Civilne zaštite u Bijeljini Drago Ristić rekao je na vanrednoj sjednici štaba Civilne zaštite da je u protekla 24 časa na ovom području palo 47 litara kiše po metru kvadratnom.
Padavine su izazvale brzo nadolaženje rječica Janja, Stupanj i Gnjica, a u naseljima uz bujične vodotoke zaplavljeno je dvadesetak okućnica.
Oko 18.00 časova u nedjelju kiša je prestala da pada u Semberiji, svi vodotoci stagniraju ili se povlače, osim rječice Janje, koja i dalje raste.
Za posljednja tri sata njen vodostaj povećan je za 80 centimetara, voda izbija na šahtove u naselju, ali za sada nema opasnosti za kuće.
Šteta je pričinjena usjevima, posebno pšenice, koja je polegla zbog jačine kiše i vjetra, a poljoprivrednici su pozvani da štetu odmah prijave kako bi na teren izašla gradska komisija za procjenu štete.
Prognoza
U Republičkom hidrometeorološkom zavodu kazali su da se poboljšanje vremenskih prilika i rast temperature može očekivati od sutra.
– Svježe i hladno jutro biće i sutra, a na istoku Srpske padaće slaba kiša. Dnevna temperatura kretaće se između 14 i 20 stepeni Celzijusa – rekli su u Zavodu. Glas Srpske