- Grad u svom vlasništvu ima 200 stanova
- Stanovi se iznajmljuju za socijalno stanovanje po jednu i 1,2 KM po metru kvadratnom
BANJALUKA – Grad Banjaluka ima u svom vlasništvu 200 stanova koji su uglavnom namijenjeni za socijalno stanovanje te zbrinjavanje boračkih kategorija, što je skoro upola manje nego prije sedam godina. Od tog broja Grad se spori na sudovima zbog 30 stanova.
Prema informacijama Odsjeka za upravljanje nepokretnom imovinom Grada Banjaluka ukupno 98 stanova za potrebe socijalnog stanovanja u Kuljanima i Adi dodijeljeno je izbjeglim i raseljenim licima na period od godinu dana uz mogućnost produženja ugovora sa korisnicima ako i dalje ispunjavaju uslove.
„Plan je da se period zakupa produžava svakih pet godina, uz redovne kontrole i službene provjere zakupaca. Što se tiče stanova za ovu namjenu, ne postoji nijedan prazan stan, svi su useljeni. Kako se koji stan oslobodi u isti se smješta sljedeći korisnik koji je na listi Pod – Projekta BiH 3 i BiH 6 i ispunjavanja uslova za smještaj u oslobođen stan“, naveli su u ovom Odsjeku.
Dodali su da se stanovi za ovu namjenu ne mogu otkupljivati i da zakupci plaćaju simboličnu zakupninu, i to za naselje Ada 1,20 KM po metru kvadratnom a za stanove u Kuljanima jednu KM po kvadratu.
Iz Odsjeka napominju da se novac od zakupnine koristi za investiciono održavanje zgrada, te da Grad o tome sačinjava godišnji plan i program što se tiče prioriteta za sanaciju istih a na prijedlog stanara.
„Grad je preuzeo na sebe obavezu i plaćanja stubišnog svjetla u zgradama, kao i brigu o čišćenju zgrada, te za te poslove plaća firme koje su se javile na tendere te zaključile sa Gradom ugovore“, poručili su iz ovog odsjeka.
Napomenuli su da je Grad Banjaluka 26 stanova dodijelio Centru za socijalni rad, koji se ne mogu otkupljivati.
Oni se koriste za zbrinjavanje najugroženijih socijalnih slučajeva sa liste korisnika Centra.
Dodali su da je Grad Banjaluka sve slobodne stanove dodijelio Centru, ali da to ne može pokriti potrebe korisnika Centra.
U ovom Odsjeku su rekli da 40 stanova spada u kategoriju državnih stanova na kojima ne postoji stanarsko pravo, koji su dodjeljivani u zakup putem Komisija za rješavanje stambenih potreba kategorija lica koji ispunjavaju uslove za dodjelu, a to su boračke kategorije, izbjegla i raseljena lica sa statusom socijalno ugrožene kategorije, civilne žrtve rata te lica sa statusom invalida rada.
„Sa većinom korisnika ovog fonda stanova su zaključeni ugovori o zakupu, te je postupak otkupa u toku, dok su određeni u postupku rješavanja svog stambenog pitanja pred nadležnom Komisijom“, rekli su u ovom Odsjeku uz napomenu da se ova kategorija stanova otkupljuje.
Osim za smještaj socijalno ugroženih Grad Banjaluka ima na raspolaganju stanove koje može koristiti za jednu vrstu trgovine.
„Grad u vlasništvu ima šest zamjenskih stanova isključivo za potrebe eksproprijacije, što znači, da ukoliko se vrši gradnja objekata značajnih za Grad, da se isti po tržišnoj vrijednosti nepokretnosti ustupljuje građanima ili pravnim licima u zamjenu za predmetno zemljište, u istoj tržišnoj vrijednosti stana ili zemljišta“, precizirali su u Odsjeku.
Osim toga, Grad je zbog 30 stanova u sporovima pred nadležnim sudskim organima.
U Odsjeku su naveli da se sporovi vode po različitim osnovama i to za ispražnjenje i predaju u posjed, zahtjeve za trajno i nesmetano korištenje te drugi postupci pred nadležnim sudovima.
Gore navedene informacije pokazuju da je Grad Banjaluka vremenom smanjio svoj stambeni fond. Podaci iz 2017. godine pokazuju da je Grad Banjaluka u svom vlasništvu imao 369 stanova.
Prema Izvještaju o radu gradonačelnika i Gradske uprave iz 2022. godine u elektronskom registru nekretnina evidentirano je 15.000 jedinica imovine Grada Banjaluka. U tom izvještaju je navedeno da će taj broj biti promjenljiv zbog otkupa određene imovine kao što su stanovi te da će se u portfelju stanovi broj unesenih jedinica imovine smanjivati.