BEOGRAD – Kada su na pijačne tezge stigli prvi aparati za kartice, i prodavci i kupci bili su pomalo zbunjeni. Oni koji su tu praksu prihvatili, zadovoljni su. Oni drugi imaju svoje argumente zašto su sigurniji sa gotovinom u novčaniku.
Ne može svako da bude šampion. Neda Jovanović je prošle godine dobila tu titulu, a i ove godine joj se smiješi. Njena tezga već je pobjednička zato što je na njoj najviše kupaca platilo karticom.
“Mogućnost bezgotovinskog plaćanja ovdje na pijaci traje već godinu i po dana i solidan je promet putem plaćanja platnim karticama, svi smo uglavnom zadovoljni i prodavci i potrošači tako da jedno 30 odsto prometa ide putem kartice“, istakla je Neda Jovanović, piše RTS.
Ipak, izgleda da je sve stvar navike. Kupci na pijacama podijeljenog su mišljenja – pojedini u prodavnicama plaćaju karticama, a na pijacama u gotovini, dok bi neki voljeli da se plaćanje karticama uvede na svim pijacama.
Projekat digitalizacije beogradskih pijaca prošle godine je u prvom krugu obuhvatio tri pijace – Kalenić, Đeram i Palilulsku. Učestvovalo je 50 zakupaca, od koji je 70 odsto nastavilo da pruža uslugu bezgotovinskog plaćanja.
„Uskoro će početi drugi krug projekta digitalizacije koji će pored pomenutih pijaca obuhvatiti i pijacu blok 44, stari Merkator i Zemunsku pijacu, gdje će biti u ponudi 50 POS terminala i kao u prvom krugu biti isti uslovi, dakle, da će pijačni prodavci moći potpuno besplatno da koriste zakup POS terminala“, rekla je Katarina Ocokoljić, sekretar Udruženja finansijskih institucija Privredne komore Srbije.
Ona je naglasila da prodavac nije u obavezi da uvede plaćanje karticom.
“Svakako, bolje je imati opciju više, pa da kupac može da bira kako će platiti. Naravno, pod uslovom da ima para”, zaključila je Ocokoljić.