BANJALUKA, Uroš Gostić, nekadašnji direktor Naftne industrije RS, izjavio je da bi zbog štetnog ugovora s britanskom kompanijom “Vitol” na optuženičkoj klupi trebalo da se nađe i Dragan Čavić, jer je on naredio Iliji Drpi, bivšem direktoru Rafinerije nafte, da potpiše taj ugovor.
Sve je išlo preko Čavićevog kabineta, tako mi je Drpa svojevremeno pričao. On je po Čavićevom nalogu išao u London, a da s Mikerevićem uopšte nije kontaktirao u to vrijeme. Tako tvrdi i Mikerević, da uopšte nije imao saznanja o tome, a tako mi je pričao i Drpa – rekao je Gostić.
Gostić kaže da on ni o čemu nije imao saznanja niti je učestvovao u bilo kakvoj priči oko sporazuma s “Vitolom”, o svemu je informisan samo u privatnim razgovorima s Drpom, ali ništa službeno. On je iznenađen činjenicom da je Specijalno tužilaštvo podiglo optužnicu samo protiv Drpe i Milana Bogičevića, bivšeg ministra privrede u vladi Dragana Mikerevića, zbog potpisivanja štetnog ugovora i nesavjesog rada, koji je iz budžeta RS izbio 27 miliona maraka na ime odštete švajcarskoj kompaniji.
Nisam imao pritiske od bilo koga prilikom pregovora sa švajcarskom kompanijom “Vitol”, niti mene neko može da natjera da uradim ono što smatram neispravnim, rekao je Dragan Mikerević, koji se na mjestu predsjednika Vlade RS nalazio u vrijeme kada je potpisan ugovor između Rafinerije Brod i “Vitola”.
Naknadnu pamet nemam, niti bih drugačije postupio, jer sam postupio onako kako je trebalo i kako sam morao u određenom momentu – kratko je rekao Mikerević, navodeći da je toliko toga rekao u vezi sa slučajem Rafinerije u Brodu u posljednjih pet godina, da bi svaki komentar u trenutnoj situaciji bio izlišan.
Mikerević je naveo i to da sve dok se ne završi sudski spor, ukoliko ga bude, njegov stav u vezi s dešavanjem u Rafineriji nepotreban je, iako je, kako je rekao, svjestan pozicije na kojoj se tada nalazio.
Nemam razloga da komentarišem ni prepiske s tadašnjim predsjednikom RS, Draganom Čavićem, jer sam u tom momentu obavio prepisku sa svima s kojima sam smatrao da je potrebno. Pet godina kasnije nemam šta da kažem u vezi s tim procesom. Ne želim nijednom riječju da narušim odnose s bilo kim. Uplitanje u bilo šta dublje ne bi bilo ukusno od mene – zaključio je Mikerević.
Dragan Čavić, aktuelni predsjednik DP i tadašnji predsjednik RS, rekao je da je spreman da komentariše ove događaje samo ukoliko se oni mogu proširiti i na ostale kriminalne radnje u RS.
Kompanija “Vitol” je, pozivajući se na garanciju, 2006. godine pokrenula sudski spor protiv Rafinerije i RS pred nadležnim sudom u Londonu radi štete od 115 miliona dolara. Nakon toga je u pregovorima s aktuelnom vladom RS postignuta nagodba, a Ministarstvo finansija RS na račun “Vitola” isplatilo je 27 miliona maraka.
Broćilo: Bilo, ne ponovilo se
Danilo Broćilo, predsjednik Sindikata Rafinerije u Brodu, rekao je da je period kada je potpisan ugovor s “Vitolom” bio takav da radnici ove firme ne žele da se ikome više ponovi. Broćilo kaže da ne želi da ulazi u komentarisanje sudskog procesa, i da postupak treba da razdvoji one koji su nanijeli štetu od onih koji nisu imali loše namjere.
Kako da imamo dobro mišljenje o tom ugovoru i periodu kada je on potpisan. Hodali smo po ulicama. Nismo imali platu. Taj ugovor nam je nanio štetu, ali sada je sasvim druga situacija. Trenutno imamo sve što nam treba. Nadam se da će zakon prepoznati prave krivce – rekao je Broćilo. Fokus