PODGORICA, Kontrola prijave boravka u Crnoj Gori – popušta.
Poslije gužvi i nerviranja na granicama, crnogorske vlasti su odlučile da ne kažnjavaju svoje goste, ako se na izlasku iz zemlje utvrdi da njihov boravak nije evidentiran.
Turistima će zasad samo savjetovati da sljedeću posjetu Crnoj Gori obavezno prijave.
U Ministarstvu turizma Crne Gore kažu da je najavljena kontrola na graničnim prelazima pogrešno protumačena. Kako objašnjavaju, putnici ne moraju sa sobom da nose nikakve potvrde o prijavi boravka, jer se ti podaci nalaze u sistemu Uprave policije i lako se mogu provjeriti.
– U slučaju da se utvrdi da nisu prijavljeni, gosti Crne Gore neće biti kažnjavani, ali će im se skrenuti pažnja da je njihova obaveza da se ubuduće prijave – kažu u Ministarstvu turizma Crne Gore. Kao i u drugim zemljama, stranci su po dolasku u Crnu Goru obavezni da policiji prijave svoj boravak. Kada je riječ o turistima, stanodavci su dužni da ih prijave.
Ne postoji država u svijetu, koja svojim zakonom nije regulisala obaveze stranaca. Od zemlje do zemlje, turista je dužan da se prijavi policiji ili turističkoj organizaciji u roku od 24 do 72 sata, dok je u zemljama EU taj rok i do 15 dana.
– Ukoliko je stranac u privatnoj posjeti, obaveza domaćina je da ga prijavi, što treba da urade i hoteli ili gazde u privatnom smještaju ako turisti tu borave – kaže Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija JUTA. – U cijenu aranžmana uključene su i boravišne takse, ako se odmor provodi u organizaciji turističke agencije. Taksa u zemljama bivše SFRJ iznosi u prosjeku oko jednog evra po osobi za dan, a za djecu do 10 ili 12 godina starosti cijena je 50 odsto niža.
Do sada nije zabilježen slučaj da je neki turista iz Srbije imao problem prilikom izlaska iz zemalja članica EU zbog prijave. Ono što je važno je da prilikom ulaska u EU turista ima putno osiguranje, dokaz o dovoljnoj količini novca za planirani boravak i rezervaciju smještaja ili adresu gdje će boraviti.
Za odlazak u Rusiju, a to važi i za većinu zemalja Dalekog istoka, prije carinske kontrole popunjava se karton sa dva odsečka. Upisuju se podaci kao i adresa gdje će stranac boraviti, a onda se jedan odsječak predaje na ulasku u zemlju, a drugi prilikom izlaska. Tokom boravka treba voditi računa da se drugi odsječak ne izgubi, jer bi onda moglo da dođe do neprijatnosti prilikom izlaska iz zemlje. Turisti u Tunisu, Egiptu i Turskoj nemaju ovakvih problema. S ozbirom na to da u ovim zemljama nema privatnog smještaja kompletnu proceduru završavaju turističke agencije ili hoteli.
I u Hrvatskoj prijave
Državljani Srbije, koji putuju u Hrvatsku, takođe moraju da se prijave turističkoj zajednici ili policiji, kako ne bi imali problema prilikom izlaska iz te zemlje. Kako nam je rečeno u Ambasadi Republike Hrvatske u Beogradu, prema zakonu stranac na kratkotrajnom boravku je dužan da sam prijavi svoj smještaj u roku od dva dana od ulaska u zemlju, odnosno od promjene smještaja.
Smještaj stranca na kratkotrajnom boravku dužna su da prijave pravna i fizička lica, koja su strancu pružila smještaj i to u roku od jednog dana. Dakle, ako turista boravi u privatnom smještaju trebalo bi da traži od vlasnika dokaz da je prijavljen. Za one koji se sami prijavljuju važno je da znaju da prije odlaska iz Hrvatske treba i da se odjave. U svakom slučaju najsigurnija varijanta je da turista kod sebe ima “papir”.
Dobro došli
Svi strani turisti koji preko graničnih prelaza ulaze u Crnu Goru su dobro došli i granična policija će učiniti sve kako bi procedura provjera na graničnim prelazima bila što brža i jednostavnija, a njihov boravak u zemlji što prijatniji, tako glasi obećanje crnogorske Uprave policije. U policiji kažu da se radi o primjeni “pravilnika o obrascu i načinu prijave i odjave boravišta” koji je stupio na snagu 11. maja ove godine. Novosti