NJUJORK, Glavni izvozni proizvod SAD, najvećeg uvoznika sirove nafte u svijetu, ove godine po prvi put je bilo upravo – gorivo.
Izraženo u dolarima, izvoz goriva je u 2011 godini bio vrijedan oko 88 milijardi, što znači da su SAD izvezle veću količinu benzina, dizela i kerozina nego bilo kojeg drugog pojedinačnog proizvoda.
Ipak, SAD su još uvijek daleko od energetske nezavisnosti. Amerika je i dalje vodeći uvoznik sirove nafte. Od januara do oktobra je uvezla 2,7 milijardi barela, vrijednih okruglo 280 milijardi dolara.
Razmjere ove promjene u spoljnoj trgovini ilustruje činjenica da prije deset godina gorivo nije bilo ni među prvih 25 američkih najvažnijih izvoznih proizvoda. Po prvi put u posljednjih 60 godina, SAD su u 2011. godini izvezle više goriva nego što su uvezle.
U posljednjih pet godina, glavni izvozni proizvod SAD bili su avioni.
Trend je značajan pošto je Amerika decenijama zavisila od uvoza goriva iz Evrope kako bi podmirila svoje potrebe, što je samo pojačavalo njen imidž velikog potrošača energije.
Do prije nekoliko godina, kad god bi porasle cijene goriva u Kongresu bi se čule primjedbe da američke rafinerije ne uspijevaju da podmire domaće potrebe.
Za rast izvoza goriva, kako tumače ekonomisti, postoje dva razloga.
Prvi je daleko viša cijena sirove nafte. Barel nafte koštao je u prosjeku u 2011. 95 dolara, a litar benzina 93 centa, dok je prije deset godina barel nafte koštao 26 dolara, a litar goriva 38 centi.
Drugi razlog je manja domaća potrošnja, dijelom zbog ekonomske krize, a dijelom i zbog ekonomičnijih vozila sa manjom potrošnjom. To omogućava američkim rafinerijama da više goriva prodaju privredama u ekspanziji, prije svega zemljama Južne Amerike.
U 2011. američke rafinerije izvozile su dnevno 117 miliona galona naftnih proizvoda dnevno, za razliku od 40 miliona deset godina ranije. Beta