SARAJEVO, BANJALUKA – Gorivo na većini benzinskih pumpi u FBiH pojeftiniće od sutra, potvrdio je juče Izudin Ahmetlić, predsjednik Sekcije distributera nafte u FBiH.
”Šalju se najave u resorno federalno ministarstvo da je došlo do korekcije cijena od strane dobavljača prema uvoznicima u BiH za tri feninga u prosjeku. Od četvrtka, a najdalje od petka, biće nove cijene na pumpama”, ističe Ahmetlić.
Podsjeća da cijena goriva na pumpama u FBiH nije ista, pa je tako gorivo u Bihaću jeftinije za 10 feninga nego u Sarajevu, zbog čega nije moguće precizirati kolike će biti nove cijene. Ahmetlić dodaje da će ovo biti četvrto pojeftinjenje goriva u FBiH od kada je počela padati njegova cijena na svjetskom tržištu.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu potrošača u FBiH, pak naglašava da je barel nafte bio 140 dolara, a sada je 120, te da nije logično da pojeftinjenje bude dva ili pet feninga.
”Ni distributeri se ne pitaju za cijenu. To je teški monopol u energentima. Kada je pao barel nafte na 120 dolara trebalo je i da padnu i cijene na pumpama, kao i cijene ostalih roba i usluga, ali se to nije desilo. Formiranje cijena nije na realnim osnovama, već stvar određenih grupa i lobija. Kada su u pitanju energenti, to su u FBiH INA i MOL”, istakao je Lakota.
Vojin Mitrović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS, kazao je da bi se mogao očekivati pad cijene nafte i u RS ukoliko se ovakve cijene zadrže na svjetskom tržištu.
“Ako se ovakav trend padanja cijena nastavi i ako se cijena sirove nafte zadrži na ovom nivou, možemo očekivati u narednoj nedjelji ili narednih 10 dana da će doći do pojeftinjenja nafte i u Srpskoj”, kazao je Mitrović.
On je objasnio da je to vrijeme koje treba da prođe da se cijena sirove nafte odrazi na cijenu naftnih derivata u rafinerijama iz okruženja.
Vladimir Petrović, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača RS, kazao je da visoka cijena nafte u RS stvara veliki pritisak na onaj dio stanovništva koji ima niska primanja, te da bi pojeftinjenja automatski značila i smanjenje tog pritiska.
“Cijena nafte je ono što najviše opterećuje potrošače preko prehrambenih proizvoda, a ukoliko pojeftini nafta mora da prođe određen period da bi došlo do krajnjih efekata pojeftinjenja i proizvoda”, kazao je Petrović.
Ako se prati ponašanje domaćih distributera naftnih derivata, naglasio je Petrović, vidjeće se da oni – kad god treba da prate cijene na svjetskim berzama – to ne rade, već “zadržavaju cijene, a kada one rastu, oni ih automatski podižu i dobijaju ekstraprofit”. Nezavisne N.