VAŠINGTON, Sedmogodišnja bitka između Googlea i izdavačke industrije bliži se kraju. Riječ je o Googleovoj digitalnoj biblioteci koja bi vremenom trebalo da sadrži svaku knjigu ikada objavljenu.
Google je objavio ovaj projekat krajem 2004. i počeo sa skeniranjem knjiga – u saradnji sa nekoliko velikih biblioteka – ali je preskočio važan stepenik: dobijanje dozvole od autora i izdavača koji su zbog toga podnijeli par tužbi protiv IT giganta 2005.
I to pitanje se od tada „razvlači” po sudovima. Godine 2009. Udruženje američkih izdavača (AAP) i Udruženje pisaca postiglo je nagodbu sa Googleom, ali ju je sudija kasnije odbacio.
Prošle nedjelje AAP je objavio da je došlo do novog poravnanja sa Googleom koje se tiče ne samo miliona već skeniranih knjiga nego i svih budućih digitalizacija. Finansijski detalji sporazuma nisu otkriveni.
Ova nagodba pokazuje „da digitalne usluge mogu da pruže inovativni način otkrivanja sadržaja istovremeno poštujući autorska prava”, kazao je Tom Alen, CEO i predsjednik APP.
Međutim, Google još ne može da odahne jer i dalje vodi parnicu sa Udruženjem pisaca. „Privatna nagodba izdavača, pod kakvim god uslovima da je postignuta, ne rješava kršenje autorskih prava zbog kojih se sporimo sa Googleom”, kazao je Pol Aiken, izvršni direktor Udruženja pisaca. „Google nastavlja da ubire prihode od miliona knjiga zaštićenih pravima bez ikakvog poštovanja prema piscima i naša borba u ime američkih autora se nastavlja”. B92