BANJALUKA, Prema posljednjim ažuriranim podacima Fonda zdravstvenog osiguranja RS dostavljenih “Novostima”, do 31. januara ukupni dug javnih zdravstvenih ustanova za doprinose iznosi 14,8 miliona KM, a više od 81 odsto tog duga nastalo je u 2012. godini.
Prema posljednjim podacima Fonda penzijsko – invalidskog osiguranja RS, koji su dostavljeni “Novostima”, dugovanja javnih zdravstvenih ustanova za doprinose za PIO do 31.decembra 2012. godine iznosila su oko 21 milion maraka.
Kako navode u Fondu PIO, precizne iznose po konkretnim dužnicima javnim zdravstvenim ustanovama RS ima Poreska uprava RS od koje, u ponedjeljak nismo dobili potrebne informacije. Na koji način će nadležne republičke institucije da riješe ova orgomna milionska dugovanja javnih zdravstvenih ustanova za poreze i doprinose, ali i ogromna dugovanja prema dobavljačima, još je pitanje bez konkretnih odgovora.
Milenko Granulić, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS, ističe da prema podacima sa kojima raspolaže sindikat dugovanja javnih zdravstvenih ustanova RS samo za doprinose za PIO RS i doprinos za zdravstvo iznose preko 32 milona KM, ali da plate ne kasne duže od mjesec dana.
– Potrebna je hitna tematska sjednica o zdravstvu čim se se formira nova izvršna vlast, imenuje novi ministar zdravlja, jer prijeti kolaps javnom zdravstvenom sektoru – ističe Granulić i dodaje da sindikat posebno zabrinjavavaju aktuelne smjene menadžmenta u javnim zdravstvenim ustanovama.
On upozorava da su na direktorska mjesta pojedinih zdravstvenih ustanova u RS postavljeni nekompetetni ljudi, koji dodatno pogoršavaju stanje u tim ustanovama. Sindikalci ističu da će obnoviti svoje prijedloge i zahtjeve kada je posrijedi stanje u zdravstvu novom premijeru i novom ministru zdravlja, a da uskoro očekuju i sastanak sa predsjednikom Republike Miloradom Dodikom kako bi razgovarali o teškom stanju u javnom zdravstvu.
– Činjenica je su dugovanja u većini javnih zdravstvenih ustanova nastala i zbog nesavjesnog rada menadžmenta istih -kaže Granulić i dodaje da sindikat zahteva detaljnu reviziju rada zdravstvenog sistema RS, oštriju kontrolu uplate doprinosa, preispitivanje sadašnjeg modela javno-privatnog partnerstva (centara za dijalizu i centra za radioterapiju) koji ne idu u korist javnog zdravstvenog sistema niti pacijenata Srpske koji plaćaju preskupe usluge.
Predsjedništvo SSRS zaključilo je nedavno da je neophodno u svim domovima zdravlja i bolnicama u RS uvesti trezorsko poslovanje, jer su sredstva koja se na godišnjem nivou prikupe po osnovu participacije, neopravdano mala. Sindikalci su naveli da je potrebno obezbijediti i potpunu javnost rada svih zdravstvenih ustanova u RS, te što prije zakonski urediti da uplatioci doprinosa budu adekvatno uključeni u upravljanje Fondom zdravstvenog osiguranja.
Grcanje u dugovima
Prema posljednjim informacijama rukovodstva Kliničkog centra Banjaluka, ova ustanova dobavljačima duguje više od 40 miliona maraka, a za četiri mjeseca neuplaćenih doprinosa za 2.672 radnika duguje oko sedam miliona maraka. Brano Topić, generalni direktor Kliničkog centra, rekao je da je o finansijskoj situaciji upoznato resorno ministarstvo i Vlada RS, te da je potrebno što hitnije riješiti postojeće stanje, kako se ne bi došlo u situaciju da se zbog nedostatka potrebnog materijala i lijekova moraju raditi samo hitni slučajevi.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
od 2600 radnika na klinickom centru 1000 je neradnika a naj vise koje kakvi pravnika i ekonomista koi nikom i nicem nesluze osim svome djepu, cistacica ima viska ali one bae ciste i nemaju tako velike plate