BEOGRAD, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić najavila je danas u Beogradu da će sljedeće sedmice putovati u Njemačku kako bi se upoznala o iskustvima jedne pokrajine u oblasti korišćenja bioenergije.
“Problem zamjene fosilnih goriva koji su veliki zagađivači postoji ne samo u Srpskoj i u BiH , nego je to problem u cijelom regionu, a svjedoci smo da su klimatske promjene uzele danak širom planete”, rekla je Srni Golićeva koja danas učestvuje na Regionalnoj konferenciji “Bioenergija – pristup dostupnoj i održivoj energiji” koja se održava u Beogradu.
Ona je dodala da je najviše na polju zaštite životne sredine i korišćenju bioenergije učinila upravo njemačka pokrajina Baden-Virtemberg koja je i suorganizator današnjeg skupa u beogradskom hotelu “Metropol”.
“Sljedeće sedmice putujem u tu pokrajinu na poziv gradonačelnika Štutgarta i tamošnjih zvaničnika kako bismo se upoznali sa njihovim rješenjima na polju zaštite životne sredine i kako bismo njihova iskustva pokušali da primijenimo i u Srpskoj”, rekla je Golićeva.
Ona je dodala da se u Srpskoj već radi na tome kako fosilna goriva mijenjati s obnovljivim izvorima energije, te da su u gradovima preduzeća koja se bave isporukom toplotne energije već preduzela korake da bi se smanjilo korišćenje nafte, mazuta i uglja u toplanama.
Golićeva je podsjetila da su šume veoma značajan resurs u Srpskoj, da je 2,7 miliona hektara šumsko zemljište od čega je 80 odsto u državnoj svojini.
“Međutim, eksploatacija drveta se vrši neplanski i sve to negativno utiče na životnu sredinu”, navela je Golićeva.
U Srpskoj je, kako je dodala, prisutna tradicionalna sječa šume i pri tom se iskoristi samo trećina oblovine, a 60 odsto drveta ostaje u šumama kao otpad koji se planskim korišćenjem može iskoristiti kao bioenergent.
Ona je podsjetila da je u Republici Srpskoj razvijena poljoprivreda te da i na njivama postoji biomasa koja se može koristiti, a odgovarajuće studije će pokazati koje su to količine bioenergije koje bi se mogle iskoristiti sa polja.
Golićeva je podvukla da su značajna iskustva NJemačke organizacije za međunarodnu saradnju /GIZ/, koja je jedna od organizatora današnjeg skupa, UNDP-a i USAID-a u tom smislu na koji način zamijeniti fosilna goriva obnovljivim izvorima energije zarad zdravije sredine u budućnosti.
Na konferenciji je razmatran pregled Agende 2030 i operacionalizacija ciljeva održivog razvoja u Jugoistočnoj Evropi. Razmijenjena su mišljenja donosilaca odluka, zvaničnika i eksperata iz regiona o tome kako osigurati pristup dostupnoj, pouzdanoj, održivoj i modernoj energiji kroz bolje korišćenje potencijala bioenergije.
Konferenciju je organizovalo Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije i GIZ. Srna