BANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarsto i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić istakla je da Program UN za životnu sredinu /UNEP/ poštuje ustavni okvir BiH i nema namjeru da nameće nove institucije koje bi podrazumijevale prenos nadležnosti, već da omogući da se postojećim institucijama nadležnim za zaštitu životne sredine, kreiraju sistemi koji dobro funkcionišu.
Golićeva je na današnjem sastanku sa predstavnikom UNEP-a Pjerom Karlom Sandejem predstavila aktivnosti resornog ministarstva kao referentnog organa za klimatske promjene za BiH, a konstatovano je da su u oblasti adaptacije na klimatske promjene u BiH napravljeni značajni pozitivni pomaci.
Jedan od sistema koji dobro funkcioniše, navodi se u saopštenju resornog ministarstva, jeste i kreiranje informatičkog alata kojim bi se povezale baze podataka koje bi svim nadležnim organima za provođenje konvencija za klimatske promjene, biodiverzitet i degradaciju zemljišta bile na raspolaganju bez ograničenja.
Sandej je predstavio globalni projekat koji će finansirati Vlada Austrije, a koji podrazumijeva adaptaciju na klimatske promjene osjetljivih planinskih eko sistema, u koji će biti uključen i Balkan.
Na sastanku je predstavljen i regionalni infrastrukturni projekat koji podrazumijeva da se već u ranoj fazi planiranja izgradnje velikih infrastrukturnih objekata uključe svi aspekti uticaja i adaptacije na klimatske promjene, čime bi se spriječili negativni uticaji životne sredine na ove objekte i tako značajno smanjili troškovi za njihovo održavanje i sanaciju.
Golićeva je dobila informaciju od Sandeja da je u toku prikupljanje podataka i tehnička analiza stanja preduzeća “Toplana” u Banjaluci.
Nakon toga bi UNEP obezbijedio finansijska sredstva za izradu studije izvodljivosti i vrhunsku međunarodnu ekspertizu, te bi se na osnovu nje došlo do najpovoljnijeg rješenja, koje bi, kako je rekao Sandej, bilo u interesu građana i grada, a ne potencijalnih investitora. Srna