BEOGRAD, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je danas da je Srpska učinila mnogo kada je riječ o reformama u izdavanju građevinskih dozvola, ali da se može učiniti još više.
“Kada je riječ o izdavanju građevinskih dozvola u ovom trenutku rokovi su 15 dana, dok su u okruženju mnogo veći”, rekla je Golićeva u Beogradu, u pauzi regionalnog skupa o reformi građevinskih dozvola, koji se održava u Palati “Srbija”.
Ona je napomenula da je Srbija već u poodmakloj fazi kada je riječ o izdavanju elektronskih građevinskih dozvola i izrazila zadovoljstvo što je i Srpska uključena u ovaj proces.
Golićeva je dodala da su i Srpska i FBiH uključene u reforme koje se tiču izdavanja građevinskih dozvola u elektronskom obliku.
Ona je navela da će reforme kada je riječ o građevinarstvu i izdavanju elektronskih građevinskih dozvola podrazumijevati ažurnu imovinsko-pravnu dokumentaciju koja znači da Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove mora imati ažurne podloge koje su prvi osnov da bi se moglo pristupiti reformama.
“Srbija ima tu pogodnost što nema zemljišno-knjižne izvatke, niti gruntovne knjige koje Republika Srpska ima. Drugi uslov je da mora biti ažurna provedbeno-prostorno-planska dokumentacija u digitalnoj formi”, rekla je Golićeva.
Ona je napomenula da u 64 opštine u Srpskoj nije ažurna, niti dovoljno uređena prostorno-planska i provedbena dokumentacija.
Golićeva je istakla da je u okviru današnjeg skupa u Beogradu razgovarala i sa predstavnicima USAID-a i NALED-a o tome da li postoji mogućnost pomoći opštinama i lokalnim zajednicama Srpske u obliku grantnih sredstava ili nekih povoljnih kredita da bi bila usaglašena provedbena dokumentacija, što bi bio osnov za izdavanje elektronskih građevinskih dozvola u Srpskoj.
“Želimo da idemo u ovaj proces da bi građani Republike Srpske mogli na jednom mjestu da podnesu zahtjev i nakon nekoliko dana na istom mjestu dobiju građevinsku dozvolu”, naglasila je Golićeva.
Ona je navela da to uključuje i reformu nekih drugih propisa, ali da Srpska želi da uvede jednošalterski sistem.
Golićeva je istakla da je reforma zakona o uređenju prostora i građenju Republike Srpske iz 2013. godine i reforma u oblasti registracije privrednih subjekata donijela grant sredstva Svjetske banke entitetskim budžetima jer je učinjen veliki iskorak u reformi građevinarstva, ali to nije dovoljno i ide se korak dalje.
Ona je navela da je na skupu predstavila postupak za izdavanje građevinskih dozvola u Srpskoj i šta je potrebno promijeniti, kao i koja su to dva glavna uslova da bi građani mogli doći do elektronskih građevinskih dozvola.
“To podrazumijeva elektronski potpis i reforme i u nekim drugim zakonima, i nadam se da ćemo u tome uspjeti, jer ko počne on mora i završiti, ukoliko želimo da idemo u korak sa regionom i savremenim evropskim praksama koje su regulisale ovaj postupak izdavanja građevinskih dozvola”, rekla je Golićeva.
Podsjetivši da Srbija od 1. januara naredne godine prelazi na elektronsko izdavanje građevinskih dozvola, Golićeva je rekla da se Republika Srpska tek uključila u taj projekat koji Srbija provodi već nekoliko godina uz pomoć međunarodnih fondova.
“Dali su im grant sredstva, a ja se nadam da će i Republici Srpskoj biti omogućeno da dobije određena sredstva kao pomoć lokalnim zajednicama da bi te prve pretpostavke ispunili kako bi mogli ući u ovaj proces”, rekla je Golićeva.
Napominjući da Srpsku iz međunarodne zajednice uvijek uslovljavaju kada je riječ o međunarodnim sredstvima, Golićeva je rekla da su Srbiji dali sredstva i donirali softver koji je jako skup za izdavanje elektronskih građevinskih dozvola.
Golićeva je istakla da je veoma važno što je Republika Srpska uključena u taj projekat i da je svoju volju pokazala donošenjem Zakona o uređenju prostora, gdje je ugradila mnoge reforme, kao i četiri evropske direktive, što je predstavljalo ulaznicu za Srpsku da se uključi u ovaj proces. Srna