TREBINJE, U opštini Trebinje u odnosu na druge opštine u Republici Srpskoj (RS) nema bespravno sagrađenih objekata u velikom obimu i ova hercegovačka opština je za primjer kada je riječ o aktivnostima na zaštiti životne sredine, izjavila je danas u Trebinju ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Srebrenka Golić.
Podsjećajući da u Srpskoj ima više od 81.000 bespravno sagrađenih objekata, Golićeva je istakla da na području opštine Trebinje ima između 500 i 800 takvih objekata, od čega su za stotinjak podneseni zahtjevi za legalizaciju.
Golićeva smatra da će izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i građenju Srpske, pitanje legalizacije bespravno sagrađenih objekata biti značajno riješeno.
“Želimo da postavimo razumne rokove otplate (za legalizaciju), čak i do 10 godina i da taj proces jednom bude zaustavljen”, kaže Golićeva i dodaje da će svi objekti koji bespravno budu izgrađeni nakon stupanja novog zakona biti predmet rušenja.
Golićeva kaže da će sugerisati lokalnim zajednicama u Republici Srpskoj da subvencionišu postupak legalizacije objekata za socijalne kategorije.
Govoreći o zaštiti životne sredine na području opštine Trebinje, Golićeva je istakla da je na ovom području urađena deponija po svim standardima Evropske unije i da su u toku pregovori da se izgradi i reciklažni centar kako bi bilo što manje otpada.
Ona je napomenula da je jedna austrijska firma zainteresovana da uradi taj posao na bazi koncesije, čime se ne bi opteretio budžet opštine, a u velikoj mjeri bio bi riješen problem otpada.
Golićeva je napomenula da je opština Trebinje resornom ministarstvu sugerisala i da se u prostorni plan ugradi Jadransko-jonska trasa auto-puta, čiji bi jedan krak prolazio kroz opštinu Trebinje.
Načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk podsjetio je na niz aktivnosti koje su planirane u narednom periodu radi otvaranja novih radnih mjesta, od kojih su najveći izgradnja obilaznice, autobuske stanice i dječijeg vrtića. Srna