BANJALUKA, Ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da je resorno ministarstvo izradilo nacrt zakona o uređenju prostora i građenju koji će omogućiti da na jednostavan način bude legalizovano oko 82.000 bespravno izgrađenih objekata u Srpskoj.
Usvajanje ovog zakona očekuje se do kraja godine, a rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju je dvije godine od stupanja na snagu zakona.
Golić je za današnji “Blic” rekla da su dosadašnja zakonska rješenja davala mogućnost legalizacije bespravnih objekata do rokova koji su istekli krajem prošle godine. Postupak legalizacije nije uzeo maha i legalizovano je svega deset odsto objekata.
„Bitno pitanje koje je uticalo na sadržaj i obim nacrta zakona odnosi se na legalizaciju bespravno izgrađenih objekata čija izgradnja je počela do 22. juna 2010. godine, odnosno do stupanja na snagu još važećeg zakona nakon kojeg legalizacija više nije moguća“, rekla je Golić.
Ona je istakla da je analiza pokazala da se potpuna legalizacija bespravnih objekata ne može sprovesti bez radikalnih mjera koje podrazumijevaju znatne beneficije i popuste za pojedine kategorije građana koji će u najvećoj mjeri biti oslobođeni plaćanja naknade za uređenje zemljišta i rente.
„Propisani su kriterijumi za umanjenje naknade za legalizaciju. Predviđena su za investitora kuća i stambeno-poslovnih prostora površine do 400 metara kvadratnih koji je time riješio stambeno pitanje, kao i investitora koji nije zaposlen i nezaposlenim punoljetnim članovima njegovog domaćinstva, ako nemaju u vlasništvu drugu nekretninu u istoj opštini“, rekla je Golić.
Ona je istakla da umanjenja naknade neće biti za izgrađene objekte u prvoj stambeno-poslovnoj zoni, te dodala da se umanjenje propisuje za površinu do stotinu kvadratnih metara, do maksimalno 75 odsto.
Golić je rekla da su dodatna umanjenja naknade za legalizaciju kuća i stambeno poslovnih postora površine do 400 metara kvadratnih za RVI prve i druge kategorije, porodice poginulih boraca, maloljetno dijete čija su oba roditelja ubijena, poginula, umrla ili nestala kao civilne žrtve rata, za one koji imaju status najtežih civilnih invalida u kolicima, za slijepe, izbjeglice, raseljene i povratnike.