BANJALUKA, Osnovni cilj u ovoj godini nam je izgradnja infrastrukturnih objekata uz angažovanje domaće operative i aktivnije uključivanje naših građevinaca na međunarodnom tržištu.
Rekla je to u intervjuu “Glasu Srpske” ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić.
– Zajedno sa Republičkim inspektoratom pojačali smo kontrolu izdatih licenci, s ciljem zaštite subjekata koji posluju u skladu sa zakonskim propisima i čišćenja tržišta od mešetara koji su različitim vrstama zloupotreba i izbjegavanjem obaveza oštetili i državu i radnike, i dodatno opteretili ionako tešku situaciju u građevinarstvu – kazala je Golićeva.
* Vlada RS nedavno je preuzela Urbanistički zavod. Kada se očekuju prvi poslovi?
GOLIĆ: Očekujemo da se proces registracije Javne ustanove kod Registracionog suda završi iduće sedmice, a onda slijedi prijem radnika. Urbanistički zavod će u prvom talasu zaposliti 25 ljudi, što je veoma bitno, posebno u trenutku kad se svi borimo sa posljedicama ekonomske krize.
* Može li ova institucija vratiti ugled koji je imala?
GOLIĆ: Kod nas je situacija sa prostorno-planskom dokumentacijom, posebno u opštinama, prilično loša, što je i dovelo do devastacije prostora i ekspanzije bespravne izgradnje. Predstoji nam ozbiljan posao vraćanja ugleda Urbanističkom zavodu, ali sigurna sam da ćemo uspjeti. Očekuje nas izrada izmjena i dopuna Prostornog plana RS, kao i izrada prostornih planova posebnih područja za oba nacionalna parka (Sutjeska i Kozara), za koje smo obezbijedili bespovratna sredstva od Svjetske banke, tako da će Zavod ubrzo dobiti priliku da ponovo postane lider u oblasti urbanizma i prostornog planiranja.
* Kakvo je stanje kada je u pitanju legalizacija bespravno izgrađenih objekata?
GOLIĆ: Tu je stanje u potpunosti nesređeno. Imamo više od 81.000 bespravno sagrađenih objekata, a samo deset do 20 odsto bespravnih graditelja prijavilo se za legalizaciju. Izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i građenju nastojaćemo da to pitanje konačno riješimo, kao i da uvedemo neke olakšice. Jedan od prijedloga je da se u legalizaciji učestvuje sa obveznicama za materijalnu i nematerijalnu štetu. Ono što sa sigurnošću mogu reći je da svi objekti koji su nelegalno izgrađeni poslije juna 2010. neće biti legalizovani i očekujemo da tu inspekcijski organi stupe na scenu. Glas Srpske