NJUJORK – Prema nedavnom izvještaju Goldman Sachsa, predviđa se da će se ravnoteža globalne ekonomske moći dramatično promijeniti u narednim decenijama.
Infografika koju je napravio Visualcapitalist.com pruža istorijski i pregled 15 najvećih svjetskih ekonomija na nekoliko prekretnica: 1980., 2000., 2022. i projekcije Goldman Sachsa za 2050. i 2075. godinu.
Sljedeća tabela prikazuje projekcije za vodeće ekonomije u svijetu za 2050. Sve brojke predstavljaju projekcije realnog BDP-a.
Najveće ekonomije svijeta 2050.
Glavna tema posljednjih nekoliko decenija bila je nevjerovatan rast Kine i Indije. Na primjer, između 2000. i 2022. Indija je skočila za osam mjesta i postala peta najveća ekonomija, nadmašivši Veliku Britaniju i Francusku.
Do 2050. Goldman Sachs vjeruje da će se težina globalnog BDP-a još više pomjeriti prema Aziji. Iako je to dijelom zbog toga što je Azija nadmašila prethodne prognoze, to je takođe zbog lošijeg učinka zemalja BRICS-a.
Procjene su da će Indonezija postati četvrta najveća ekonomija do 2050. godine, nadmašivši Brazil i Rusiju kao najveće tržište u razvoju. Indonezija je najveća država arhipelaga na svijetu i trenutno ima četvrtu najveću populaciju sa 277 miliona.
Najveće ekonomije svijeta 2075.
Projekcija do 2075. otkriva drastično drugačiji svjetski poredak, s Nigerijom , Pakistanom i Egiptom za koje se procjenjuje da će se probiti u prvih 10. Glavni faktor u ovim procjenama je brz rast stanovništva, koji bi trebao rezultirati ogromnom radnom snagom u sve tri zemlje.
U međuvremenu, evropske ekonomije će nastaviti da padaju. Njemačka, koja je nekada bila treća svjetska ekonomija, biće na devetom mjestu iza Brazila.
Treba napomenuti da se očekuje da će Kina, Indija i SAD do ovog trenutka imati sličan BDP, što sugeriše donekle jednaku ekonomsku moć. Kao rezultat toga, način na koji ove nacije odluče da se međusobno angažuju vjerovatno će oblikovati globalni pejzaž na načine koji imaju dalekosežne implikacije.Bankar.me
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ne znam da li su dobro uzeli u obzir sve mogućnosti. Što se tiče SAD uslijed sistema kojeg ima najvjerovatnije će i dalje ostati sila broj jedan na svim poljima. U sledećih pedesetak godina SAD že vjerovatno uduplati broj stanovnika. U SAD će odseliti ogroman broj sposobnijih iz svih zemalja svijeta. SAD pruža najbolje uslove za život i napredovanje svakog pojedinca a pošto dolazi era sve veće informiranosti i pokretljivosti mnogi neće željeti da se bakću i rizikuju. Uspoređujući šta se sve dešavalo u prošlosti u SAD i u istočnim zemljama. Korumpiranost istočnih vlada i dosadašnja stradanja uspješnih koji nisu političari zašto bi sad neki biznismen ostao u Kini, Indiji…. u zemljama gdje se uvijek nešto otimalo od uspješnih i bogatih. Zašto sebi i svojim potomcima predodrediti sudbinu žrtve. Na teritoriji SAD se nije ratovalo stotine godina a nije vršena ni nacionalizacija od strane države. U istočnim zemljama se svako malo ratuje i konstantno imaju neke nacionalizacije-otimačine. zato zemlje kao što je Kina i slično mogu zabljesnuti u nekom trenutku ali se to ne može održati stoljećima uspoređunjući ih prema brojnosti stanovništva i resursima kojima raspolažu.