VAŠINGTON, Zvaničnici Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda razmotriće na dvodnevnom godišnjem sastanku, koji počinje danas u Vašingtonu, posljedice ekonomske krize.
Povodom predstojećih proljećnih sastanaka Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu borave predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić i delegacija Vlade Srbije, koju predvodi potpredsjednik Vlade Mlađan Dinkić.
U izvještaju MMF i Svjetske banke, koji je objavljen juče, ističe se da će oko 90 miliona ljudi ove godine zadesiti ekstremno siromaštvo dok će na svijetu biti hronično gladnih oko jednu milijardu.
“Naše uvjerenje je da je kriza daleko od toga da je završena. Početak krize kao i početak oporavka dolazi iz SAD”, upozorio je šef MMF Dominik Štraus-Kan, pozivajući na veće napore ka oživljavanju bankarskog sektora.
“Nikad se ne možete oporaviti dok ne sredite bilansu finansijskog sektora”, rekao je Štraus-Kan.
Oporavak 2010. godine oslanja se većim dijelom na napore koje tek treba uložiti, istakao je Štraus-Kan, dodajući da je potrebno da se još napora uloži u tu svrhu.
Bankarska kriza koja je počela u SAD sredinom 2007. proširila se kao požar i gurnula svijet duboko u recesiju zbog koje će, prema procjenama MMF, globalna ekonomija ove godine zabilježiti pad od 1,3 odsto.
Grupa sedam razvijenih ekonomija svijeta saopštila je juče da je najgore možda prošlo, iako se kraj još uvijek ne nazire.
“Posljednji podaci ukazuju da je tempo pada u našim privredama usporen i pojavljuju se neki znaci stabilizacije”, navodi se u saopštenju G7.
Isti izvor navodi da se krajem godine može očekivati oporavak iako i dalje ostaje nizak ekonomski rast.
G7, koju čine Britanija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan i SAD, spremne su da djeluju zajedno da se ponovo otvore radna mjesta i poveća ekonomski rast i spriječi buduća kriza ovih dimenzija.
Američki ministar finansija Timoti Gajtner, domaćin samita G7, rekao je da postoje znaci usporavanja pada ekonomskog rasta i određenih poboljšanja.
“Možemo da budemo ohrabreni, ali ne smijemo prebrzo da donosimo sretne zaključke da smo blizu izlaska iz mraka”, rekao je Gajtner.