BANJALUKA, Preduzeće “Šume Srpske” godišnje u šumskim krađama u prosjeku bude oštećeno za više od milion maraka, čemu doprinose nedorečenosti u Zakonu o prekršajima i Zakonu o šumama Republike Srpske.
Ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo rekao je da je neophodno donijeti izmjene i dopune Zakona o prekršajima i Zakona o šumama kojim bi se precizirale određene nedorečenosti koje se odnose na činjenicu da opštećeni, u ovom slučaju “Šume Srpske”, mogu podnositi prekršajne prijave.
“Veoma je bitno da se do izmjene zakona usaglasi sudska praksa da bismo imali unificiranija rješenja i da problem ne bi eskalirao”, rekao je Čađo novinarima nakon sastanka sa ministrom pravde RS Džerardom Selmanom, direktorom “Šumar Srpske” Neđom Ilićem i direktorom Inspektorata RS Slavkom Subotićem sa kojima je razgovorao o koordiniranim akcijama u zaštiti šuma od krađa i požara.
Čađo je naveo da je šumskim krađama nanesen samo dio šteta, a ostatak zloupotrebom službenog položaja i ovlaštenja, istakavši da šumu kradu pojedinci i vlasnici pilana.
On je precizirao da su prošlogodišnje kontrole rezultirale zatvaranjem 74 pilane, te da su u posljednje četiri godine podnesena 42 izvještaja o počinjenim krivičnim djelima, a da je tužilaštvima prijavljeno 76 odgovornih lica u “Šumama Srpske”.
Porparol MUP-a Mirna Šoja navela je da su u oblasti šumarstva najbrojnija krivična djela šumske krađe i da je u prva tri mjeseca ove godine prijavljeno 70 krivičnih djela, dok je taj broj prošle godine iznosio 260.
Direktor “Šuma Srpske” Neđo Ilić potvrdio je da su zakonska ograničenja u pomenuta dva zakona najveći problem u ovom trenutku, jer su “zakoni limitirajući faktor” u podnošenju prekršajnih prijava organa ovog preduzeća, što pokazuje podatak da je prošle godine vraćeno 200 prijava za šumske krađe sa obrazloženjem sudova da su ih podnijela neovlaštena lica.
Ilić je podsjetio da je u oba zakona definisano da taj posao može da radi samo Inspektorat RS, kojem to nije osnovni zadatak, te da ga ni fizički ne može stići uraditi, istakavši da je od 550 pilana njih oko 50 dobilo rješenja za rad iako ne ispunjavaju potrebne uslove.
“Zato smo predložili, a ministar pravde Džerard Selman je prihvatio, da se pokrene prodecura izmjena i dopuna ova dva zakona”, rekao je Ilić.
On kaže da je najveći procenat šumskih šteta tamo gdje je šumarstvo najozbiljnija grana privređivanja i da tu prednjači romanijsko-jahorinski plato, posebno područje Mokro.
“Tamo smo zajedno sa MUP-om i Inspektoratom u protekle dvije godine imali zajedničke akcije na zaštiti šuma u opštem smislu, posebno u vezi sa radom nelegalnih postojenja, odnosno pilana, kojih ima previše na Sokocu, Palama, pogotovo u Mokrom, gdje je bilo i bacanja eksplozivnih naprava kada je jedan naš sportista ostao bez pete”, napomenuo je Ilić.
Prema Ilićevim riječima, maj je mjesec u kojem su počela sređivanja imanja koji mogu izazvati požare, zbog čega su “Šume Srpske” sačinile operativni plan u njihovom sprečavanju.
Direktor Inspektorata RS Slavko Subotić kaže da bi Inspektorat zatvorio i više od 74 pilane, ali da je problem u tome što odobrenja za rad daju opštinski organi, zbog čega se desilo da ih imaju i pilane koje ne ispunjavaju uslove.
“Zatražili smo od opština da revidiraju izdata rješenja da ne dolazimo u situaciju da ne znamo koga treba kontrolisati, ili one koji izdaju odobrenja za rad ili subjekta kontrole”, napomenuo je Subotić.
On je najavio da će u ovom mjesecu više inspekcija nastaviti kontrole zajedno sa radnicima “Šuma Srpske” i MUP-a, jer se dešavaju napadi na inspektore.
Subotić je rekao da Inspektorat nema dovoljan broj inspektora i da će to pitanje, zajedno sa Vladom RS, morati biti riješeno.