SARAJEVO / BANJALUKA , Građevinska preduzeća u BiH, prvenstveno u visokogradnji, pogođena su globalnom ekonomskom krizom kroz smanjenu potražnju za stanovima, što je dovelo do otpuštanja više stotina građevinskih radnika, prije svega u FBiH.
U građevinskim kompanijama ističu da, uprkos stagnaciji, situacija ipak nije dramatična, jer procesi ugovaranja poslova za ovu godinu tek slijede. Manju potražnju za nekretninama ocjenjuju posljedicom “nerealnih očekivanja” da će doći do značajnijeg pada cijene kvadrata, te otežanog kreditiranja kako projekata tako i samih građana.
U kompaniji “Duljević” iz Sarajeva, koja je izgradila stanove u naselju Pejton na Ilidži, kažu da je prodaja usporena, mada nije stala.
“O krizi se više priča nego što je ima. Ona je prisutna u medijima i psihi ljudi. U javnosti se stvara lažna slika da će nekretnine pojeftiniti, ali do toga neće doći”, kaže Hako Duljević, direktor tog preduzeća.
Ranko Milić, predsjednik Izvršnog odbora Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala RS, takođe, smatra da je slabija potražnja za stanovima više psihološkog karaktera. On kaže da “nerealna očekivanja” o padu cijena otežavaju poslovanje građevinskih firmi zbog čega 2009. proglašava godinom stagnacije, prvom nakon višegodišnjeg perioda ekspanzije.
GP “Vranica” iz Sarajeva, kako tvrdi Zoran Kladnik, izvršni direktor za marketing, prodala je sve stanove koje su izgradili udruživanjem sredstava. Kladnik kaže da će tek na proljeće biti jasnije hoće li osjetiti posljedice krize, dok u sarajevskoj “Hidrogradnji”, koja realizuje stare poslovi, priznaju da je novih ugovora manje.
Šahzudin Jahjaefendić, direktor ŽGP-a Sarajevo, ističe da u januaru tradicionalno nemaju većih aktivnosti, ali da se nadaju novim tenderima na kojima bi mogli dobiti poslove.
“Za sada ne razmišljamo o otpuštanju radnika, jer odrađujemo stare ugovore. Ako u narednih dva-tri mjeseca ne bude novih poslova, vjerovatno ćemo morati otpuštati radnike”, kazao je on.
Silvana Marić, predsjednica Savjeta za građevinarstvo Privredne komore Kantona Sarajevo, kaže da se ne smije dozvoliti zaustavljanje investicionog ciklusa zbog čega traži od vlasti formiranje kreditno-garancijskog fonda koji bi preduzećima koja teško dobijaju kratkoročna sredstva banaka omogućilo da finansiraju projekte.
U Sindikatu građevinarstva FBiH kažu da je od početka svjetske ekonomske krize otpušteno oko 500 građevinskih radnika, a da bi još 500 do 1.000 uskoro moglo ostati bez posla. Navode da do otpuštanja radnika dolazi i zbog niskih temperatura koje onemogućavaju obavljanje građevinskih poslova, što dodatno utiče na poslodavce.
Mile Ribić, predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS, kazao je da za sada ne bilježe veće otpuštanja radnika.
“Bilo je manjeg otpuštanja u industriji građevinskog materijala i ciglanama, dok u visokogradnji nismo imali takvih slučajeva niti najava da će do toga doći”, kazao je Ribić. Sindikalci ocjenjuju da će mogući talas otpuštanja radnika u visokogradnji, biti amortizovan kroz zaposlenje u izgradnji autoputeva i druge javne infrastrukture.Nezavisne novine