BRATUNAC, Opština Bratunac spada u red nerazijenih opština u Republici Srpskoj, ali loklani parlament broji čak 31 odbornika koji poreske obveznike sa ovog područja godišnje koštaju više stotina hiljada KM.
Prema nezvaničnim podacima, na području opštine Bratunac živi oko 17 000 stanovnika. Međutim, interese građana u lokalnom parlamentu zastupa isti broj odbornika kao i u Bijeljini, Tuzli, Banjaluci koje su mnogo veće i razvijenije.
U ovoj opštini radi svega nekoliko malih industrijskih pogona sa oko 300 zaposlenih. Veliki broj domaćinstava bavi se poljoprivredom i tako preživljava, ali neznatna sredstva od te privredne grane pristižu u opštinski budžet, pa su porezi od trgovine i prometa nekretnina, te naplata raznih opštinskih taksi najznačajniji prihodi bratunačke opštine.
Rashodi iz budžeta samo za odborničke paušale sa zakonskim doprinosima premašuju 250.000 KM godišnje. Mjesečni neto odbornički paušal iznosi 450 KM, tako da jedan odbornik iz opštinske kase godišnje dobije 5.400 KM, odnosno 21.600 KM za četiri godine mandata.
Kada se to pomnoži sa brojem odbornika i toj cifri se dodaju obavezni doprinosi, koji se izdvajaju po osnovu paušala, zatim naknade odbornicima za rad u raznim skupštinskim komisijama i radnim tijelima dođe se do cifre od blizu 300.000 KM godišnje, koliko glomazna bratunačka Skupština košta ovdašnje poreske obveznike.
Poslije prošlogodišnjih lokalnih izbora, u Bratuncu je više od šest mjeseci trajalo konstituisanje skupštinske većine koja se tri puta mijenjala. Jedino su dva odbornika PDP-a svaki put bili u toj većini, čime su ostvarili svoje ciljeve. Jedan je dobio zaposlenje, a drugi je izabran za profesionalnog potpredsjednika lokalnog parlamenta.
Na lokalnim izborima po šest odborničkih mandata osvojili su SDS i SNSD, dok je Savez SDA i Stranke za BiH osvojio pet odborničkih mjesta, Srpska radikalna stranka “Dr Vojislav Šešelj” četiri mandata, dok su po dva odbornička mjesta osvojili PDP, DNS, SDP BiH i SRS RS, jedan odbornik je iz Socijalističke partije RS, a jedan je izabran kao nezavisni kandidat grupe građana.
Koliko je bratunačkim odbornicima stalo da zastupaju interesa građana koji su ih birali i do realizacije programa stranaka koje su ih predlagale, pokazuje podatak da je čak sedam odbornika istupilo iz stranaka koje su ih kandidovale, dok se odbornički klub SNSD-a podijelio, pa jedni podržavaju aktuelnu skupštinsku većinu, a jedni djeluju kao opozicija.
Do napuštanja stranaka je došlo zbog neostvarenja ili ostvarivanja vlastitih ciljeva – zapošljavanja nezaposlenih ili izbor na funkcionerske dužnosti.
Tako je sedam nezaposlenih odbornika dobilo zaposlenje, iako se neki od njih ni na jednoj skupštinskoj sjednici nisu javili za riječ.
Sadašnju skupštinsku većinu čine četiri odbornika SDS-a, po dva iz PDP-a, DNS-a i SDP BiH, po jedan iz SP RS, SRS RS, jedan izabrani nezavisni odbornik, šest odbornika koji su istupili iz stranaka na čijim su izbornim listama bili i sada djeluju kao nezavisni. Neki su promijenili stranačku pripadnost kao što je predsjednik to učinio Skupštine opštine Mustafa Golić koji je iz SDA prešao u Stranku za BiH.
Goran Nikolić je napustio SDS i formirao Srpsku naprednu stranku, ali podržava skupštinsku većinu, dok je Slavica Jovanović istupila iz SDS-a nakon neuspjele kandidature za potpredsjednika SO i formirala je Opštinski odbor Čavićeve Demokratske partije, pa djeluje opoziciono.
Promjene “stranačkih dresova” najočiglednije pokazuju da je većini bratunačkih odbornika prioritetno ostvarenje ličnih interesa, a stranački programi i teško stanje u kome se nalazi ova siromašna opština i većina njenih građana, njih ne zabrinjavaju, što često ističu pojedini odbornici koji su ostali privrženi svojim strankama i njihovim programima. Srna