LONDON, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) upozorila je danas da bi globalno ekonomsko usporenje moglo da potraje duže nego što se očekivalo.
U analizi ekonomskih kretanja u narednih šest mjeseci navodi se da je moguće da je najgori dio krize prošao, nakon što su centralne banke unijele stotine milijardi dolara u bankarske sisteme, prenosi Bi-Bi-Si.
OECD procjenjuje da će realan rast društvene proizvodnje u području koje pokriva ova organizacija biti usporen sa 2,7 odsto prošle godine, na samo 1,8 odsto ove godine i 1,7 odsto u 2009. godini.
Eksperti OECD-a smatraju da postoje tri osnovna faktora koji trenutno utiču na svjetsku ekonomiju: finansijski potresi, kolaps tržišta nekretnina i rastuće cijene robe.
Stručnjaci smatraju da visoke cijene energije i robe dovode u dilemu centralne banke i otežavaju im da odgovarajućim mjerama rješavaju problem usporenja ekonomskog rasta.
OECD upozorava da je rast američke privrede skoro zaustavljen, pošto je u prvoj polovini godine ostvaren napredak od samo 0,3 odsto. Situaciju bi mogao da popravi dolar, koji svojim nižim kursom podstiče izvoz.