VAŠINGTON, Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde izjavila je da je, uprkos nedavnom poboljšanju globalne ekonomske prognoze, potrebno još dosta rada da bi se očuvao još uvijek slab oporavak.
“Vidjeli smo blagi oporavak ekonomske klime, ali dozvolite mi da naglasim da rizici ostaju visoki, a situacija osjetljiva”, poručila je Lagarde, pozivajući zakonodavce da iskorite ovu “priliku da preduzmu daljnje akcije koje su neophodne da bi se kriza umirila i konačno ostala iza nas”.
“Koraci koje su Evropljani preduzeli u posljednjih nekoliko mjeseci podsjetnik su koliko su odlučne mjere i akcije značajne. Kroz težak rad, obezbijedili smo malo vremena da promislimo i odlučno nastavimo sa potrebnim reformama”, poručila je Lagarde u govoru na institutu “Brookings” u Washingtonu.
S obzirom na rizike koje nose državni i finansijski stresovi, evropski zakonodavci treba da “pojačaju i unaprijede” svoje napore, uključujući reforme na nivou države i u bankarskom sektoru, kao i fiskalnu integraciju.
“Dugo očekivana odluka ministara evrozone da ojačaju evropski finansijski zaštitni zid takođe je od ključnog značaja”, ocijenila je direktorica MMF-a.
U današnjoj međusobno povezanoj globalnoj ekonomiji, međutim, snažan evropski zaštitni zid može da bude samo dio rješenja, poručila je Lagarde , dodajući da bi jači globalni zid pomogao u kreiranju “zaštitnog kruga” koji bi pokrio svaku zemlju, uključujući one koje nisu neposredno ugrožene krizom.
Govoreći sedmicu dana prije proljetnog sastanka MMF-a i Svjetske banke, Lagarde je ponovila da je potrebno ojačati sredstva fonda u okviru izgradnje globalnog zaštitnog zida.
“Da bi fond bio što efikasniji, moramo da povećamo sredstva”, navela je ona.
Direktorica MMF-a je rekla da je uticaj krize na ljude važan podsjetnik zašto su neophodne dalje reforme. Putujući kroz zemlje članice fonda tokom devet mjeseci, koliko se nalazi na čelu organizacije, Lagarde navodi da je bila svjedok cijene ekonomske nestabilnosti i nezaposlenosti, “teškog života, gubitka dostojanstva, ekonomskih gubitaka”.
“Osnovni cilj politike mora da bude podsticanje privrednog rasta ne mjestima gdje je i dalje slab” i pokretanje tražnje. Imajući to u vidu, monetarna politika može “podstaći rast, ako je inflacija ograničena”, dodala je ona, prenosi Tanjug.