BEOGRAD, Ekonomista Vladimir Gligorov ocijenio da će privredni oporavak Srbije biti spor i da nema osnova za optimistička očekivanja.
Ako je u prvoj polovini godine možda počelo da se pomalja uvjerenje da će doći do zaokreta, sad je jasno da ga nema i uslijed toga su očekivanja privrednika pogoršana, kazao je on za Magazin Biznis.
Gligorov je naveo da prodaja u Srbiji stagnira, obaveze preduzeća se ne smanjuju, dok cijene i kamate rastu uz veoma spor oporavak od ekonomske krize i najavu fiskalne konsolidacije uz stalan pad zaposlenosti. “To sve znači da će domaća tražnja u dužem periodu biti slaba”, kazao je on.
Prema riječima Gligorova, srpskim kompanijama ostaje plasman na strano tržište, ali je za to tek potrebno razviti proizvodnju konkurentne robe, za šta su potrebna sredstva, kreditna i investicijska, kojih nema.
“Privredna politika je neinventivna i uglavnom se koriste pasivne mjere, dakle subvencioniše se, i to selektivno, ali se ništa ne čini na promjeni uslova privređivanja i ne otvaraju se mogućnosti za nove preduzetnike”, kaže on.
Gligorov je ocijenio i da u Srbiji nema ni ideja niti strategije novog ekonomskog razvoja, ističući da to što se priča o novoj strategiji nije dovoljno konkretno, niti se vidi da se primjenjuje kroz mjere. “U ovom času postoji samo jedna strategija: smanjenje realnih troškova rada, prije svega kroz devalvaciju dinara, i iščekivanje stranih investitora kojima bi to trebalo da pogoduje. Nešto se ulaže u infrastrukturu, ali to ide sporo i neujednačeno”, rekao je on. Beta