BEOGRAD, Stručnjak Bečkog instituta za međunarodnu ekonomiju Vladimir Gligorov kaže da nije lako prognozirati kako će se pobjeda Donalda Trampa na predsjedničkim izborima u SAD odraziti na svjetsku ekonomiju, ali ocjenjuje da je povećana neizvjesnost.
Gligorov je za “Blic” rekao da je moguć scenario koga se pribojava američki nobelovac Pol Krugman koji je rekao da će Trampov ulazak u Belu kuću gurnuti svijet u novu recesiju.
Kako objašnjava, to se prije svega odnosi na protekcionističku ekonomsku politiku SAD, okrenutost prema uvozu i podizanje carina za koje se Tramp zalagao u kampanji.
“To bi bilo sasvim novo stanje stvari. Mnogo toga zavisilo bi od reakcije Evropske unije, Kine i drugih zemalja. Nije lako prognozirati. Krugman je izrazio bojazan svetske recesije, što je jedna mogućnost”, kaže Gligorov.
“Dosta će zavisiti od toga šta će sam Tramp reći i koju će politiku najaviti, ali i od toga šta će FED preduzeti u decembru. To samo znači da je povećana neizvesnost, a ne da su formirana očekivanja o kretanju američke i svetske privrede”, kaže Gligorov.
Prema njegovim rečima, Kina je glavni suparnik i novi predsednik SAD težiće da promeni odnose sa tom zemljom.
On kaže i da je ideološki, njegov glavni savetnik za spoljnu trgovinu protivnik slobodne trgovine, ali nije izvesno da li će taj uticaj preovladati.
Gligorov navodi i d aje izražena namera povlačenja iz Svetske trgovinske organizacije ukoliko nije moguće da se postignu sporazumi sa Kinom, pre svih o uslovima pod kojima se trguje.
“Tramp bi hteo da Kina revalvira, a ako to nije moguće da uvede visoke carine na uvoz iz Kine što bi svakako dovelo do reakcije u STO.Onda bi izlazak bila jedna od aletrnativa. EU ima veliku težinu u svetskoj trgovini tako da moze da utiče na razvoj stvari ako obezbedi jedinstven stav. Uticaj na Srbiju je zanemarljiv, jer je trgovina sa SAD mala, a ostali efekti dolaze posredno”, objašnjava Gligorov.
Kada je u pitanju pad akcija na svjetskom tržištu on smatra da ta kratkoročna kretanja nisu pretjerano relevantna. Tanjug