PODGORICA, “Vlada ne treba da daje garancije privatnim preduzećima i strateškim partnerima jer se tako izlaže riziku, što se najbolje vidi na primjeru Kombinata aluminijuma, za koji je već plaćeno 23,4 miliona evra”, kazao je u intervjuu za „Dan” viši ekonomista Bečkog instituta za međunarodne ekonomske odnose Vladimir Gligorov.
– Generalno nije dobro davati garancije, ali vjerujem da je to bilo neophodno u okolnostima sa kojima se Crna Gora suočavala. Ipak, to zavisi od političkog stanovišta i stava javnosti, koji bi trebalo da se obrazuje u pravcu da država ne treba da preuzima odgovor-nost za kompanije -rekao je Gligorov.
Odgovarajući na pitanje može li Crna Gora pretrpjeti udar ukoliko se uvede stečaj u KAP-u i isplati odjednom 107 miliona evra garancija Gligorov kaže da je o tome trebalo razmišljati kada su odobravane garancije.
– KAP je socijalno i političko pitanje. Vlada je ranije htjela nešto drugo da uradi sa fabrikom, ali je javnost htjela da se to sanira i zadrži. Da je Vlada htjela da zatvori fabriku, to bi bilo politički rđavo po nju, ali je i vraćanje garancije takođe rđavo. Problem KAP-a nije samo problem Vlade. već kompletne javnosti. Zato bi u nekom momentu moralo da se o tome otvoreno razgovara i da se to skine sa dnevnog reda na drugi način. Da se plati što se platiti mora i da se ide dalje. Pretpostavljam da će to biti jedna od tema u pregovorima sa EU. Tada bi trebalo naći rješenje jer KAP ne košta Crnu Goru godinu ili dvije, već decenijama.
Ocjenjujći ekonomsku situaciju u Crnoj Gori Gligorov je kazao:
– Svuda je stanje složeno -privrede u stagnaciji, problemi na tržištu rada, bankarskom sistemu i javnim finansijama. Crna Gora se tu posebno ne izdvaja u odnosu na većinu zemalja na Balkanu, ali, ne spada u zemlje sa trenutno najgorim karakteristikama niti najsloženijom privrednom situacijom. Dan