BEČ, Balkan je region koji je najviše pogodila svjetska ekonomska kriza, ocijenio je juče saradnik Međunarodnog instituta za ekonomske studije iz Beča Vladimir Gligorov.
Gligorov je na sjednici Upravnog odbora Privredne komore Crne Gore u Podgorici objasnio da su balkanske zemlje oslonjene na strane izvore sredstava koja, kako je naveo, “nisu adekvatno alocirana”.
– Finansijski račun pokazuje odliv kapitala, a nedostatak priliva ne može se nadomjestiti štampanjem novca jer je najveći dio kredita u evrima – rekao je Gligorov i ocijenio da je “na srednji rok teško vidjeti oporavak bez strukturalnih i fikskalnih promjena”.
Gligorov je dodao da je korporativni sektor u zemljama Balkana u rđavom stanju i da je potrebno njegovo ozbiljno restrukturiranje kroz preuzimanje, prodaju, zatvaranje preduzeća što je komplikovan proces koji ima recesivno dejstvo.
– Veliki problem za preduzeća su i nenaplativa potraživanja – ukazao je Gligorov.
On je naveo podatke Međunarodnog monetarnog fonda: u Hrvatskoj ima 25 odsto nenaplativih potraživanja, a toliko i u Srbiji.
Naveo je da je industrijska proizvodnja u razvijenim zemljama Srednje Evrope udvostručena u posljednjih 20 godina, a na Balkanu opala 40 do 70 odsto.
Gligorov je ocijenio da Crna Gora, zbog veličine i položaja, ima komparativne prednosti u odnosu na druge zemlje Balkana koje ne mogu izaći iz krize bez razvoja industrije.
– Kada ste mali, na moru, i ako imate proizvod, uvijek ćete moći da ga prodate. Teže je kontinentalnim zemljama – rekao je Gligorov. Beta