CIRIH – Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC) predstavila je komplet internet alata za istraživanje ilegalnih finansijskih tokova (IFF) u okviru projekta “Suzbijanje nezakonitih finansijskih tokova na Zapadnom Balkanu”.
Interaktivni komplet alata sa priručnikom, strukturisan oko trenutnih ishoda Radne grupe za finansijsku akciju (FATF), pruža vrijedne informacije u pristupačnom formatu prilagođenom korisniku, sa ciljem osnaživanja civilnog društva, medija i akademske zajednice u borbi protiv ilegalnih finansijskih tokova novca.
“Detaljni profili zemalja sintetizuju podatke iz GI-TOC izvještaja o IFF-ima u Albaniji, Kosovu* i Sjevernoj Makedoniji, te BiH, Crnoj Gori i Srbiji. Nalazi su specifični za svaku zemlju i u skladu su sa izvještajima FATF-a i Komiteta eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca (MONEYVAL), kao i sa nacionalnim procjenama rizika“, rečeno je na sastanku koji je danas organizovala GI-TOC.
Ograničeno razumijevanje i fragmentisani odgovori na ilegalne finansijske tokove, zajedno sa slabom dostupnošću podataka, ometaju efikasne protivmjere i naglašavaju hitnu potrebu za alatom koji bi pomogao i podigao kvalitet istrage.
Osmišljen je tako da ojača kolektivne napore u borbi protiv organizovanog kriminala uz prompciju transparentnosti. Redovna ažuriranja će osigurati kontinuiranu relevantnost i stalnu podršku vladama, organima za sprovođenje zakona i civilnom društvu u praćenju i rješavanju problemima sa ilegalnim tokovima novca na zapadnom Balkanu.
“Uprkos tome što su značajan regionalni i globalni izazov, ilegalni finansijski tokovi na Zapadnom Balkanu nemaju zakonsku definiciju i sveobuhvatno razumijevanje među različitim akterima, uključujući javni sektor, civilno društvo i medije. Iako je negativan uticaj na region dugotrajan i dobro dokumentovan, često se zanemaruje stepen do kojeg ovi tokovi utiču na društvo i ometaju razvoj i rast“, saopštili su iz GI-TOC.
Nedavne procjene IFF-a na Zapadnom Balkanu od strane Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC) potvrđuju koliko je široko rasprostranjena korupcija, porast kriminalnih organizacija, pranje novca utemeljeno na trgovini, kao i utaja poreza.
Iako ovaj fenomen predstavlja prijetnju državama i zajednicama Zapadnog Balkana, civilno društvo u regionu nije dovoljno angažovano u razvijanju održivih i efikasnih rješenja. U stvari, postoji percepcija da IFF nije u domenu rada civilnog društva, ili da civilno društvo možda neće biti u mogućnosti da igra produktivnu ulogu u rješavanju ilegalnih finansijskih tokova.
Kreiranje ovih alata finansirala je Njemačka agencija za međunarodnu saradnju (GIZ) i norveško Ministarstvo inostranih poslova zbog potrebe da se riješe nedostaci i da poboljša svijest i znanje o IFF-ovima u regionu.
CAPITAL: A. Pisarević