BEOGRAD, Sudeći prema kupovnoj moći najbogatiji stanovnici Evrope žive u Lihtenštajnu sa 57.000 evra po glavi stanovnika godišnje, pokazuje studija njemačkog instituta za istraživanje tržišta GfK.
Naftom bogata Norveška je druga sa 32.037 evra, a slijedi Švajcarska gdje je kupovna moć po stanovniku 31.666 evra. Tri prvoplasirane nisu članice EU.
Prilično na centru liste nalaze se Španci sa 12.943 evra godišnje, dok stanovnici Njemačke, Francuske i Velike Britanije raspolažu polovinom ukupne kupovne moći Evrope, odnosno, imaju 47 odsto kupovne moći Evrope.
Građani Srbije, koji su na 34 mjestu, prema studiji ”GfK”, raspolažu sa 2.996 evra po glavi stanovnika godišnje i Srbija se, tako, nalazi iza Rumunije, koja je na 33. mjestu i ispred Bugarske, smještene na 35. mjestu.
Na drugom kraju su stanovnici Kosova, Bjelorusije i Moldavije čiji građani godišnje raspolažu sa manje od 2.000 evra po stanovniku. Najgore je u Moldaviji, gdje je prosječan raspoloživi prihod po stanovniku 1.256 evra.
Rezultati istraživanja pokazuju i da broj stanovnika igra važnu ulogu pa su se među najbolje plasiranim zemljama po ukupnoj kupovnoj moći našle i Turska i Poljska koje po stanovniku imaju manje od evropskog prosjeka.
”Stanovnici evropskih zemalja najveće kupovne moći moraju, zapravo, da jedan veliki dio svojih prihoda investiraju u kirije za stanove i uopšte visoke troškove života”, kažu eksperti za istraživanje tržišta grupe ”GfK”.
Evropski potrošači ove godine na raspolaganju imaju ukupno 8,6 hiljada milijardi evra, što znači prosječnu kupovnu moć od 12.802 evra po stanovniku u 42 zemlje obuhvaćene istraživanjem njemačke agencije GfK čije rezultate prenosi Euraktiv Srbija.
Razlike u raspoloživim prihodima od zemlje do zemlje, ali i unutar zemalja, od regiona do regiona, velike su. Takođe su znatne razlike u kupovnoj moći stanovnika gradskih i seoskih sredina. Beta