ZAGREB, Vijest iz mađarskih medija povećala je interes domaćih ulagača za akciju Ine zbog čega joj je skočila cijena
Vijest iz mađarskih medija da bi moćni ruski plinski div Gazprom mogao ući u vlasničku strukturu najveće hrvatske naftne kompanije Ine izazvala je u četvrtak skok Ininih akcija za 9,2 odsto.
László Geszti, predsjednik Uprave Ine, predstavlja mađarskog vlasnika Mol. Zaključenjem trgovanja na ZSE akcija se zaustavila na 1830 kuna i tako postala uvjerljivi dobitnik dana. O tome govori i činjenica da je s 3,1 milionom kuna prometa bila druga najlikvidnija akcija. Cijela se priča zakotrljala iz mađarskog magazina HVG koji navodi kako mađarska naftna kompanija Mol namjerava povećati svoj udio u Ini sa sadašnjih 47,2 odsto na 50 odsto plus jednu akciju. Prema tvrdnjama HVG-a koje prenosi i mađarski portal Portfolio.hu, Mađari bi primili konvertibilne obveznice Ine u zamjenu za 1,8 milijardi kuna duga državi. Te bi obveznice kasnije pretvorili u akcije. Prema pisanju HVG-a, u priču bi se mogao uključiti i Gazprom koji je također zainteresiran za određeni udio. Inače, to je prvi put da se Gazprom spominje u kontekstu ulaska ruskog kapitala u Inu. Do sada je kao potencijalni kupac udjela u Ini figurirala kompanija Surgutnjeft.
Skok rezultat špekulacije
Analitičari su jednoglasni u ocjeni kako je skok Inine akcija na Zagrebačkoj berzi rezultat špekulacije mađarskih medija. “Nema nikakve sumnje da je rast cijene izazvala vijest o Molu i Gazpromu. Neki su ulagači pritom bili brži od ostalih, očito su znali gdje treba čitati”, kazao je Žaran Perić, direktor karlovačkog investicijskog društva EA Sistem. Prema njegovom mišljenju, trend vezan za Ininu akciju u sljedećih nekoliko dana najviše zavisi o stavu hrvatske Vlade o mogućem Molovom povećanju udjela. Analitičari Ilirike Investmentsa također smatraju kako rast ima veze s vijestima iz Mađarske. “Pitanje je hoće li pozitivan trend potrajati i je li Gazpromova ponuda vjerodostojna ili je to samo špekulacija. Ako netko iz Ine potvrdi da je bilo kontakata s Gazpromom, trend bi se mogao nastaviti”, tvrdi analitičar Ilirike koji je želio ostati anoniman.
Bez odgovora Ine
Do zaključenja broja iz Ine nisu odgovorili na naš upit, dok su iz Mola poručili kako u “potpunosti ostaju posvećeni poslovanju u Hrvatskoj i pretvaranju Ine u snažnog regionalnog igrača”. Portparol Gazproma nije bio dostupan za komentar. “Mislim da glasine pušta Mol kako bi ucijenio hrvatsku Vladu, koja čini se ne želi prepustiti polja u Siriji”, smatra jedan naftni stručnjak Poslovni.hr